KREMNICA. Význam Kremnice a jej mincovne s blížiacim sa prechodom na novú menu vyzdvihol prezident republiky Ivan Gašparovič v príhovore na slávnostnom mestskom zastupiteľstve pri príležitosti 680. výročia udelenia mestských privilégií. "Mince z Kremnice budú prítomné v mešcoch a peňaženkách po celej Európe. Možno si lepšie predstaviť jubileum mesta ako faktom, že nie je len mestom, ktoré je najbližšie ku geografickému stredu Európy, ale je aj mestom, ktoré produkuje európske mince?" uviedol prezident SR.
V príhovore ďalej zdôraznil, že Slovenská republika je v zahraniční vnímaná ako úspešný demokratický štát, ako krajina s kreditom politickej a sociálnej stability. Vyjadril tiež presvedčenie, že súčasná hospodárska kríza nenaruší nastúpenú cestu zvyšovania výkonnosti ekonomiky a približovania sa k životnej úrovni vyspelých krajín.
Súčasťou dnešného bohatého pracovného programu návštevy hlavy štátu v Kremnici bola aj prehliadka štátnej mincovne. Ivan Gašparovič vysoko ocenil historický aj súčasný kredit mincovne, ktorá dodáva svoje produkty do mnohých štátov sveta vrátane krajín EÚ. V súvislosti so vstupom Slovenska do eurozóny štátny podnik Mincovňa Kremnica na objednávku Národnej banky Slovenska vyrazí a dodá 500 miliónov kusov euromincí všetkých nominálnych hodnôt.
Prezident v rámci pracovného výjazdu do Kremnice zavítal aj na miestne gymnázium a strednú školu úžitkového výtvarníctva, kde diskutoval so študentmi o aktuálnych politických témach i o problémoch a starostiach stredoškolákov.
V príhovore nezabudol ani na blížiaci sa Deň boja za slobodu a demokraciu. "Sedemnásty november 1989 má pre našu budúcnosť veľký význam. Ale trocha ma mrzí, že sa nehovorí aj o 16. novembri, kedy sa práve slovenskí vysokoškoláci stretli s predstaviteľmi ministerstva školstva a Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska, aby protestovali proti vtedajším pomerom v spoločnosti a predložili im svoje požiadavky," vysvetlil prezident študentom.
Študenti sa zaujímali aj o postoj hlavy štátu k slovensko-maďarským napätým vzťahom a pýtali sa na možnosti ich riešenia. Prezident poukázal na potrebu dialógu i na plánovanú schôdzku so svojím maďarským partnerom Lászlóom Sólyomom. Podľa Ivana Gašparoviča "liekom na poškodené vzťahy môže byť len diskusia o spoločnej budúcnosti a nie o krivdách minulosti".