Na Mestskom úrade v Komárne dnes rokovali predsedovia vlád Slovenskej a Maďarskej republiky Robert Fico a Ferenc Gyurcsány. Hlavnou témou stretnutia bol problém zhoršujúcich sa slovensko-maďarských vzťahov.
Prijatím spoločného vyhlásenia proti extrémizmu sa v Komárne skončilo dvojhodinové rokovanie premiérov Slovenska a Maďarska. V štvorbodovom vyhlásení deklarujú spoločný boj proti radikálom a násiliu, sľubujú spoluprácu pri vyšetrovaní takýchto činov a potvrdzujú záujem na dobrom spolunažívaní oboch národov. Predsedovia vlád oboch krajín, Robert Fico a Ferenc Gyurcsány, sa zaviazali aj ku kooperácii vo veciach národnostných menšín.
Spoločné vyhlásenie oboch premiérov čítajte tu - kliknite
Ako konštruktívny a vecný označil dialóg medzi slovenským a maďarským premiérom predseda vlády SR Robert Fico. V spoločnom vyhlásení spoločne s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom odsúdili prejavy extrémizmu na obidvoch stranách. Podľa Fica je pre Slovensko neakceptovateľný export nacionalizmu i fašizmu z Maďarska na územie Slovenska. Rovnako je neakceptovateľné, aby boli napríklad Maďarské gardy napojené na opozičné politické strany v Maďarsku, uviedol slovenský premiér.
Premiér Gyurcsány je presvedčený, že "Európu v 21. storočí neohrozuje fašizmus, pretože nemá vytvorený priestor na svoj rozvoj. Čo ohrozuje Európu, je nacionalizmus či skrytý šovinizmus," uviedol Gyurcsány. Rovnako radikálne, ako Slovensko postupuje proti extrémistom, by malo postupovať voči svojmu koaličnému partnerovi, konštatoval maďarský predseda vlády. "Nie je jedno, či sú nacionalisti na uliciach alebo vo vláde. Ich prejavy na uliciach sú bežný jav všade vo svete, no ich účasť vo vláde až taká bežná nie je," uviedol. Ako ďalej pokračoval, "slovenská vláda nielen flirtuje s nacionalizmom, ona sa s ním rovno zasnúbila".
Podľa slovenského premiéra súčasná vláda ani parlament neprijali žiadne opatrenia, ktoré by zhoršili postavenie národnostných menšín na Slovensku. "Na Slovensku nemáme národné gardy s vyše 2000 členmi, ktoré za svojho člena prijali jednoročné dieťa," konštatoval. Zloženie vlády SR i parlamentu je podľa Fica výsledkom demokratických parlamentných volieb. "Vynaložím maximálne úsilie, aby sa jeden z koaličných partnerov zdržal výrokov na adresu maďarských politikov, ktoré majú urážlivý charakter," tvrdí Fico. Pripomenul, že sa dištancoval od všetkých takýchto výrokov. "Musím však pripomenúť, že Slovenská národná strana nie je spojená na rozdiel od Fideszu so žiadnymi extrémistickými organizáciami, neorganizuje výlety v nacistických uniformách. Iba tvrdšie presadzuje národnostné záujmy," uviedol.
Rozdielny názor mali premiéri na zásah polície na futbalovom zápase v Dunajskej Strede. Kým Fico trval na tom, že zásah polície bol v súlade so zákonom, maďarská strana nie je spokojná s jeho odpoveďou. Ak vláda susednej krajiny žiada udalosti vyšetriť, malo by sa to splniť. Výsledky vyšetrenia by nám slovenská vláda mala poskytnúť. Som sklamaný, že sa tak doteraz nestalo.
Maďarský premiér počas stretnutia upozornil na kauzu Hedvigy Malinovej, ktorej vyšetrovanie je podľa jeho názoru zdĺhavé.
Šesť návrhov k zlepšeniu vzťahov
Premiér Gyurcsány predložil slovenskému partnerovi šesť návrhov, ktoré by mali obidve strany podporiť. V oblasti kultúry a školstva by mali obidve strany poskytnúť oveľa väčšiu podporu týchto inštitúcií, ako je obvyklé a pozitívne diskriminovať ich nároky na rozvoj. Druhým bodom je požiadavka, aby menšinové školy mohli slobodne používať učebnice vydané v druhej krajine. Slovensko a Maďarsko by malo podľa návrhu Gyurcsánya vytvoriť a prijať národný národnostný kódex správania sa. Na základe parity by mal vzniknúť súd čestnosti, ktorý sa môže vyjadriť v prípade porušenia obsahu kódexu. Ak ktorákoľvek strana zistí, že nastala národnostná krivda, každá môže iniciovať jej spoločné vyšetrenie. Maďarský premiér tiež navrhuje založenie inštitútu ochrancu ľudských práv pre národné a národnostné otázky. Posledným návrhom je prehodnotenie zákazu používania národných symbolov na športových podujatiach v SR.
Premiéri sa dnes v Komárne zišli v čase zvýšeného napätia medzi Slovenskom a Maďarskom. Po zásahu polície proti maďarským fanúšikom na štadióne v Dunajskej Strede začiatkom mesiaca v Budapešti maďarskí radikáli pálili slovenskú vlajku a tento týždeň čiastočne blokovali cesty pri hraničných priechodoch na Slovensko.
Gyurcsány dnes Ficovi vytkol výroky šéfa vládnej SNS Jána Slotu a poznamenal, že slovenská politika sa "zasnúbila s nacionalizmom".
Fico označil za neprijateľné súčasné fungovanie Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny pri maďarskom parlamente, na ktorom sa zúčastňujú poslanci strán zastupujúcich maďarské menšiny z okolitých krajín vrátane opozičnej SMK.
Slovenský premiér Gyurcsányovi sľúbil, že k "spokojnosti všetkých" vyriešia problém učebníc pre národnostné školy, z ktorých vypadli zemepisné pomenovania v maďarčine. Pripomenul, že práve jeho Smer posunul v parlamente do druhého čítania novelu školského zákona, ktorá to má stanoviť priamo. Zároveň sa ale SNS zastal. Vládu s ňou považuje za úspešnú, stabilnú, sociálnu, udržiavajúcu pevnú menu a rast ekonomiky. SNS, na rozdiel od maďarského opozičného Fideszu, nie je spojená s polovojenskými extrémistickými skupinami, iba "otvorenejšie a tvrdšie presadzuje slovenské záujmy“. Dodal, že jeho vláda je výsledkom slobodných demokratických volieb, chceli ju ľudia, a ani Washington, ani Moskva, ani Budapešť nebude hovoriť do zostavovania slovenskej vlády. Gyurcsány oponoval, že parlament volia občania, ale koaličného partnera si vyberá premiér. Považuje za absurdné, aby v roku 2008 museli premiéri rokovať o tom, aké názvy miest a potokov používajú deti. Je to hanba, uviedol.
V Komárne rokovali aj ministri zahraničných vecí SR a MR, Ján Kubiš a Kinga Gönczová.
Gyurcsány: Nebudeme úspešní, ak jeden chce poraziť druhého
Polícia v ranných hodinách uzatvorila priestor okolo mestského úradu. Na bezpečnosť dohliada niekoľko desiatok policajtov, osobne sa na akcii zúčastnil aj prezident Policajného zboru SR Ján Packa. Za bezpečnostnými zátarasmi sledovalo príchod predsedov vlád niekoľko stoviek ľudí, väčšinou náhodných okoloidúcich.
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány pre rannú reláciu maďarského verejnoprávneho rozhlasu MR1 v piatok 14. novembra uviedol, že "navrhnúť treba nielen to, čo má urobiť ten druhý, ale aj to, aké kroky plánuje urobiť jeho vlastná krajina." Zároveň konštatoval, že schôdzka nebude úspešná, ak jeden či druhý premiér pôjde na stretnutie so zámerom poraziť toho druhého, prípadne ho poučovať. "Dúfam, že to tak cíti aj Robert Fico," uviedol.
Chronológia stretnutí predsedov vlád Maďarska a Slovenska - kliknite
Predseda vlády SR považuje schôdzku s maďarským premiérom za veľmi dôležité stretnutie, na ktorého výsledku mu mimoriadne záležalo.
"Chceme dosiahnuť konkrétne výsledky, zastaviť export nacionalizmu a radikalizmu z Maďarska na územie Slovenska," povedal Fico. Podľa jeho slov bude slovenská vláda robiť všetky opatrenia, aby sa neprijímali žiadne rozhodnutia a kroky, ktoré by poškodzovali ktorúkoľvek z národnostných menšín na Slovensku. Od maďarského premiéra očakáva informáciu, aké rozhodnutia chce maďarská strana prijať vo vzťahu k Maďarským gardám. "My sme nielen vyzliekli Slovenskú pospolitosť z uniforiem, ale túto stranu sme definitívne zakázali a rozpustili," zdôraznil.
Fico zároveň konštatoval, že verbálne odsúdenie extrémizmu nepovažuje za dostačujúce. "Jedna vec je odsúdiť, druhá vec je konkrétne niekoho odstíhať, zatvoriť a potrestať za to, že robí to, čo robí. Ak si niekto myslí, že to stačí odsúdiť, tak to je málo. Budeme trvať na akčných krokoch," uviedol slovenský premiér.
Predseda maďarskej vlády na stretnutí podľa vlastných slov odmieta diskutovať o tom, aby sa Maďari žijúci na Slovensku mohli nerušene učiť po maďarsky z učebníc, v ktorých sú maďarské zemepisné názvy, aby mohli pokojne spievať maďarské ľudové piesne, aby mali vlastné noviny a aby fungovalo ich divadlo a vzdelávacie inštitúcie.
"Z toho nemožno popustiť, to nie je dohadovanie sa na trhu v Európe, nemôžem vyjednávať na úkor nášho maďarstva," podotkol Gyurcsány.
Autor: ks

Beata
Balogová
