Bratislava 15. novembra (TASR) - Na Slovensku zatiaľ odpad neseparuje 346 obcí z celkového počtu 2924 miest a obcí. Od roku 2010 budú však musieť všetky mestá a obce povinne separovať päť zložiek komunálneho odpadu (papier, plast, sklo, kov, biologicky rozložiteľný odpad). Táto povinnosť vyplynula z nášho vstupu do Európskej únie, ktorá kladie dôraz na predchádzanie vzniku odpadov a ich maximálne zhodnocovanie. Vlani vyseparovali v obciach a mestách podľa údajov Recyklačného fondu SR 212.000 ton odpadov a spracovalo sa 134.000 ton z nich. Skutočná potreba separovania presahuje milión ton ročne.
Podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenka (ZMOS) Viera Krakovská si myslí, že aj zvyšné obce stihnú do spomínaného termínu zaviesť separovaný zber. Ako objasnila pre TASR, pravdepodobne sa jedná o veľmi malé obce, ktoré sú roztrúsené a na zavedenie separácie nemali dostatok finančných prostriedkov. Podotkla, že Recyklačný fond podporuje zavedenie triedenia odpadu a obce tiež majú nárok na príspevok za tonu vyseparovaného odpadu, ktorý sa pohybuje od 1300 do 1800 Sk ( 43 až 59 eur). Tento príspevok nie je dostatočný, nakoľko v systéme chýbajú finančné prostriedky, upozornila.
Krakovská vidí budúcnosť v environmentálnej osvete obyvateľstva. Zdôraznila, že deťom treba už v školách a materských škôlkach vštepovať, že odpad treba triediť. Podotkla, že v súčasnosti nie je pre občana separácia zo zákona povinná, a preto ho treba motivovať, aby sa do nej zapojil. "Ten kto chce, tak vie zatlačiť na občana," konštatovala s tým, že osobne ako starostka mesta Brusno tento problém rieši osobným rozhovorom, pričom väčšinou sa situácia zlepší.
Slovenskí environmentalisti upozorňujú, že na Slovensku je stále vysoká miera skládkovania a nízka miera recyklácie. Približne 78 percent komunálnych odpadoch skončí na skládkach. Separovaný zber má okrem ekonomického aj obrovský environmentálny prínos. Tým, že na skládky sa po separovaní ukladá menej odpadu, predlžuje sa ich životnosť. Európsky parlament schválil rámcová smernicu o odpadoch, ktorá zaväzuje členské štáty, teda aj Slovensko, do roku 2020 recyklovať 50 percent komunálneho a 70 percent priemyselného odpadu. Zo štyroch hlavných komponentov komunálneho odpadu, ktoré je možné triediť a recyklovať - papier, kovy, plasty a sklo - spĺňa Slovensko zatiaľ požadované limity iba v papieri.
ala mb mk