Stretnutie slovenského premiéra Roberta Fica a jeho maďarského kolegu Ferenca Gyurcsánya v Komárne pokrok vo vzťahoch neprinieslo. Skôr naopak, neobvykle ostrý tón, ktorým sa vzájomne na tlačovke častovali, môže krízu ešte viac prehĺbiť.
Premiéri sa nakoniec zhodli iba na tom, že stretnutie bolo potrebné, lebo si obe strany navzájom vyjasnili svoje stanoviská. Nikto z nich pritom nepovedal nič podstatné, čo by už viackrát nezopakoval v minulosti. Ako potvrdili na tlačovke, stanoviská ostali veľmi vzdialené, či boli priamo v ostrom protiklade a počas rokovaní sa zjavne nijak výrazne nezblížili.
Premiéri síce v spoločnom vyhlásení odmietli extrémizmus, xenofóbiu a intoleranciu, zaviazali sa k boju proti nim a vyjadrili aj podporu národnostným menšinám v oboch štátoch, ako však vzápätí vysvitlo, nedokážu zhodnúť na tom, čo presne pod tieto pojmy spadá a čo je hlavná príčina zhoršených vzťahov.
Fico: zabráňte gardistom cestovať na Slovensko
Podľa Fica sú pre Slovensko neakceptovateľní maďarskí fašisti pochodujúci v Maďarsku, napojení na maďarskú opozičnú stranu Fidesz, a za najväčší problém označil „export" fašizmu z Maďarska na Slovensko. "Je bolestné, ak v Budapešti horí slovenská vlajka a na transparentoch Slovákov označujú z bezprizorných bastardov," povedal. Na Slovensku podľa Fica skupiny vyznávajúce takéto ideológie rázne stíhajú a rozpúšťajú. „Za vládu Slovenskej garantujem, že ak by ktokoľvek zapálil maďarskú vlajku pred maďarským veľvyslanectvom v Bratislave, pôjde do väzenia," prehlásil slovenský premiér.
Požiadal preto Gyurcsánya, aby budapeštianska vláda „okamžite prijala bezpečnostno-policajné opatrenia, ktoré zabránia tomu, aby na územie Slovenska chodili maďarskí gardisti a neonacisti", a iniciovala prísnejšie zákony na ich postih. Navrhol vytvoriť systém rýchleho varovania medzi tajnými službami a políciou oboch krajín, aby sa neopakovali incidenty, ako v Kráľovskom Chlmci.
Gyurcsány: Venujte sa Malinovej
Gyurcsány sľúbil, že sa zasadí, aby skupiny, na ktoré Slovensko citlivo reaguje, nemohli pokračovať v podobných činoch a že proti nim zakročia s krajným využitím možností, ktoré im zákony dovoľujú. Namietol však, že on nemôže svojmu ministrovi vnútra nariadiť, aby rozpustil nejakú organizáciu. V Maďarsku patria takéto veci do kompetencií súdov a práve prebieha súd o rozpustení Maďarskej gardy. Gyurcsány by vraj bol osobne rád, ak by súd v tejto veci rozhodol rýchlejšie, rovnako by však uvítal i to, aby sa rýchlejšie uzavrela kauza Hedvigy Malinovej a konečne by sa vedelo, čo sa stalo.
Gyurcsány vyzval Fica, aby rovnako radikálne bojoval aj so slovenskými nacionalistami. Podľa neho sa však zdá, že slovenská vláda s nacionalizmom nielen flirtuje, ale sa s ním aj zasnúbila. Extrémistické skupinky sú bežné v každej európskej krajine, azda nikde inde však nie sú vo vláde, povedal Gyurcsány.
Fico ešte na začiatku tlačovky sľúbil, že vynaloží „maximálne úsilie", aby sa „jeden z jeho koaličných partnerov zdržal urážlivých výrokov na adresu Maďarov a maďarských politikov". Neskôr však po Gyurcsányovej kritike spoluvládnutie s SNS, ktorá vraj „iba tvrdšie presadzuje národné záujmy", označil za úspešné a za výsledok vôle ľudu.
Fico: Slota je naša vec
Na Gyurcsányovu poznámku, že parlament síce volia ľudia, koaličných partnerov si však vyberá premiér a je za nich zodpovedný, Fico odvetil, že zloženie vlády je vnútornou vecou Slovenska a Washington, Brusel, Moskva ani Budapešť do toho nemajú čo hovoriť.
Premiéri sa nezhodli ani v otázke práv Maďarov na Slovensku. Slovenská vláda ani parlament podľa Fica „od svojho vzniku v roku 2006 neprijali žiadne rozhodnutie, ktoré by zhoršilo postavenie národnostných menšín žijúcich na Slovensku". Problém maďarských zemepisných názvov v učebniciach Fico sľúbil vyriešiť tak, „že všetci budú spokojní". Nespresnil však, čo to znamená. Za neakceptovateľný pre slovenskú vládu Fico označil aj spôsob, akým je v maďarskom parlamente inštitucionalizované Fórum poslancov Karpatskej kotliny.
Podľa Gyurcsány je však absurdné, aby premiéri v 21. storočí rokovali o tom, či majú menšinové deti právo používať vlastné názvy obcí či potokov. To by podľa neho malo byť samozrejmé.
Premiérov stále rozdeľuje i policajný zásah v Dunajskej Strede. Fico zopakoval, že bol legálny, Gyurcsány zase, že nechápe, prečo Maďarsko stále nemôže nahliadnuť do vyšetrovacích materiálov.
Gyurcsány sa po schôdzke s Ficom stretol s vedením SMK, aby ju informoval o výsledkoch rokovania. Predseda strany Pál Csáky po stretnutí vyjadril názor, že rokovanie potvrdilo prospešnosť takýchto stretnutí. Pre maďarských novinárov vyjadril spokojnosť s Ficovými slovami, že premiér chce v otázke učebníc „nájsť riešenie, s ktorým budeme spokojní."
Hovorca maďarskej opozičnej strany Fidesz na výsledok komárňanských rokovaní reagoval vyhlásením, že je poľutovaniahodné, že Gyurcsány nedokázal do spoločného vyhlásenia presadiť udalosti v Dunajskej Strede. Vysiela sa tým vraj posolstvo, že maďarská vláda nedokáže ochrániť Maďarov, ktorých je možné za hranicami Maďarska beztrestne zmlátiť.

Beata
Balogová
