Bratislava 16. novembra (TASR) - Na svoju prvú štátnu návštevu Helénskej republiky odcestuje v utorok 18. novembra prezident SR Ivan Gašparovič. Počas trojdňového pobytu bude hlava štátu deklarovať u svojich partnerov záujem Slovenska o intenzívny politický dialóg.
Oživiť by sa podľa najvyššieho ústavného činiteľa mala najmä medziparlamentná spolupráca a kontakty na medzirezortnej úrovni. SR má tiež osobitný záujem o zintenzívnenie kooperácie v oblasti energetiky či v lodiarskom priemysle. Počas rokovaní bude Gašparovič diskutovať aj o aktuálnych otázkach Európskej únie.
Prezident sa v Aténach okrem svojho gréckeho náprotivku Karolosa Papuliasa stretne aj s predsedom vlády Konstasom Karamanlisom, predsedom Helénskeho parlamentu Dimitrisom Siufasom, ako aj lídrom opozičného Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK) Jorgosom Papandreom. V najväčšom gréckom prístave Pireus Gašparovič slávnostne otvorí slovensko-grécke ekonomické fórum, na ktorom vystúpi s príhovorom.
Počas návštevy podpíšu ministri obrany oboch krajín Jaroslav Baška a Evangelos Meimarakis za účasti hláv štátov viaceré bilaterálne zmluvy v oblasti obrany.
Na radnici gréckej metropoly privíta slovenského najvyššieho ústavného činiteľa primátor mesta Nikitas Kaklamanis. V stredu 19. novembra sa obe hlavy štátov v Aténskom dome hudby zúčastnia na koncerte slovenského huslistu Dalibora Karvaya s klavírnym sprievodom Daniela Buranovského.
Prezident SR spolu s delegáciou navštívi vo štvrtok 20. novembra Solún. Primátor Vasileios Papajorgopulos mu odovzdá Zlatý kľúč od mesta a Gašparovič vystúpi s príhovorom na tému Cyrilo-metodská tradícia a Slovensko. V kostole sv. Cyrila sa stretne aj so solúnskym metropolitným biskupom Gréckej pravoslávnej cirkvi Anthimosom a prezrie si pamätník solúnskych bratov.
Hlavu štátu SR budú počas jeho oficiálnej návštevy sprevádzať okrem ministra obrany i minister kultúry Marek Maďarič a štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Oľga Algayerová. Členmi delegácie bude zároveň početná skupina predstaviteľov slovenských podnikateľských subjektov.
Objem obchodnej výmeny ani vzájomných investícií nedosahuje v súčasnosti potenciálne možnosti oboch krajín. Chýba aj vzájomná výrobná spolupráca medzi podnikmi. Obchodná výmena za prvý polrok tohto roka dosiahla 169,9 milióna eur (5,118 miliardy Sk). V porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roka sa vývoz do Grécka zvýšil o dve percentá a dovoz o šesť percent. Grécko investuje na Slovensku do tabakového priemyslu, predaja šperkov a módnych doplnkov.
TASR informovalo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.