O zavedení inštitútu životného partnerstva dvoch osôb rovnakého pohlavia do nového Občianskeho zákonníka Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR neuvažuje. Túto požiadavku vzniesla formou hromadnej pripomienky Iniciatíva Inakosť, ktorej zástupcovia tvrdia, že viaceré sociologické prieskumy vykonané nezávislými inštitúciami potvrdzujú, že nadpolovičná väčšina Slovákov nemá námietky proti zákonnej úprave konkrétnych práv a povinností dvoch osôb rovnakého pohlavia žijúcich v štátom uznanom životnom partnerstve.
"Úprava uvedenej problematiky nie je v Programovom vyhlásení vlády SR," reagoval pre TASR hovorca MS SR Michal Jurči. Konštatoval, že iniciatíva prišla so svojím riešením problematiky, ale na jeho zapracovanie je najprv potrebný spoločenský konsenzus. Šéf rezortu Štefan Harabin sa počas nedávnej návštevy Vatikánu vyjadril, že SR neplánuje uzákoniť inštitút životného partnerstva dvoch osôb rovnakého pohlavia.
Pozrite si reláciu Na výsluchu o adopcii detí homosexuálmi - ostro diskutujú Monika Beňová a Vladimír Palko - kliknite
Podľa reprezentatívneho kvantitatívneho prieskumu z júna 2008 súhlasí so zavedením registrovaných partnerstiev dvoch osôb rovnakého pohlavia 42 percent obyvateľstva, 45 percent nesúhlasí a 13 percent nevedelo zaujať postoj. "Oproti predchádzajúcim zisťovaniam to znamená, že verejná mienka je už značne posunutá v prospech prijatia zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia," povedala pre TASR sociologička Sylvia Porubänová. Objasnila, že z prieskumu tiež vidno, že verejnosť nemá výhrady ku konkrétnym právam a povinnostiam, ktoré by mali mať páry rovnakého pohlavia.
Prečítajte si rozhovor s homosexuálom Ivanom Kobnerom - kliknite
Poslanec NR SR Milan Urbáni (ĽS-HZDS) si myslí, že máme dostatok zákonov nato, aby si mohli homosexuálne dvojice vyriešiť vzájomné ekonomické vzťahy. "Nie. Nič proti homosexuálom, ale v žiadnom prípade nie registrované partnerstvá a adopcia detí," konštatoval pre TASR. Podľa poslanca za SMK Gábora Gála platí v tomto prípade heslo 'Ži a nechaj žiť'. "Ale na Slovensku ešte nato nedozrel čas," poznamenal pre TASR. Objasnil, že SMK na registrované partnerstvá nemá utvorený názor a zatiaľ sa o nich v strane nerokovalo.
Prečítajte si rozhovor s Marekom Nikolovom z Pastor Bonus - kliknite
Predseda správnej rady Iniciatívy Inakosť Július Kolenič pre TASR koncom októbra uviedol, že slovenské podmienky sú podobné, ako boli v minulosti v iných členských štátoch EÚ. Podľa neho aj napriek homofóbnym mýtom životné partnerstvo či dokonca manželstvo bezproblémovo už roky funguje. "Aby sa tak stalo i u nás, je potrebné aby lesby, gejovia, ich rodiny, priatelia a ľudia s otvorenou mysľou apelovali na politikov, na svoje okolie," poznamenal Kolenič. "Treba menej ľahostajnosti, viac sa ozývať, viac spolupracovať."