Premiér Robert Fico prijal pozvanie predsedu maďarskej vlády Ferenca Gyurcsánya na ďalšiu schôdzku do Budapešti. Povedal to dnes v diskusnej relácii STV. Stretnutie sa má uskutočniť začiatkom budúceho roka. Maďarský premiér dnes zas ohlásil, že jeho vláda pripraví právne opatrenia proti extrémistom. Obaja premiéri sa stretli v sobotu v Komárne po tom, čo sa tento mesiac zvýšilo napätie medzi Slovenskom a Maďarskom.
"Som pripravený sa s pánom Gyurcsányom stretnúť kedykoľvek, kdekoľvek, na akúkoľvek tému," vyhlásil Fico. "Veľmi rád pôjdem, pretože má to význam," dodal. Svojmu maďarskému kolegovi však vytkol, že o pozvaní sa dozvedel až v sobotu na tlačovej konferencii a počas rokovania vraj Gyurcsány nič nespomenul.
Na komárňanskej schôdzke sa Fico a Gyurcsány dohodli na spoločnom vyhlásení, v ktorom odsúdili extrémizmus, potom sa však pred novinármi otvorene sporili o príčinách napätia.
Gyurcsány dnes podľa agentúry AFP oznámil, že požiadal ministra spravodlivosti, aby pripravil zmenu zákonov, ktorá by umožnila zakročiť proti extrémnej pravici v Maďarsku. Práve pochody polovojenskej Maďarskej gardy či nedávny príchod extrémistov v kópiách nacistických uniforiem do východoslovenského Kráľovského Chlmca vyvolali protesty slovenských politikov.
Maďarský premiér poznamenal, že pochody ľudí v uniformách napodobňujúcich "najhoršie ideológie minulého storočia" majú "obzvlášť ničivý dopad na imidž Maďarska na medzinárodnej scéne". Gyurcsányova ľavicová vláda však nemá v parlamente väčšinu, takže by sa pri zmenách zákonov musela spoľahnúť aj na ďalšie strany.
Tradične komplikované vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa zhoršili tento mesiac po zásahu polície proti maďarským fanúšikom na futbalovom zápase v Dunajskej Strede. Slovenskí politici zákrok obhajovali ako zásah proti futbalovým výtržníkom, ktorí provokovali políciu. Maďarsko naopak žiadalo dôkazy o opodstatnenosti zásahu. Radikálne maďarské skupiny potom v Budapešti spálili slovenskú vlajku a čiastočne blokovali dopravu na slovensko-maďarských hraniciach.
"Odmietam dávať rovnítko medzi problémy, ktoré spôsobili zhoršenie vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom. My neexportujeme fašizmus," reagoval predseda vlády SR Robert Fico. Od premiéra Maďarskej republiky Ferenca Gyurcsánya očakáva viac než len verbálne odsúdenie extrémizmu a argumenty, že maďarský parlament nemôže sprísniť legislatívu kvôli rozporu s ústavou, považuje za nedostatočné. Na druhej strane, slovenský predseda vlády nevidí problém v riešení praktických problémov, ako je napríklad uvádzanie maďarských geografických názvov v učebniciach vlastivedy pre školy s vyučovacím jazykom maďarským.
"Nie som nadšený výrokmi, ktoré niekedy zaznejú z úst jedného z mojich koaličných partnerov," poznamenal premiér na margo niektorých expresívnych vyjadrení predsedu SNS Jána Slotu. Dodal, že sa od nich vždy dištancuje, nepovažuje však za primerané, aby maďarská vláda hodnotila, kto má alebo nemá byť v slovenskej vláde.
Gašparovič: Koľkokrát tu bol maďarský prezident a nevedeli sme o tom?
Hoci je Slovenská republika mladý štát, slovenský národ je starobylý a naši predkovia žijú na tomto území už 1200 rokov. V dnešnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minúť dvanásť to na margo vyjadrení maďarských extrémistov, podľa ktorých Slováci okupujú maďarskú zem, povedal prezident SR Ivan Gašparovič.
Prezident Gašparovič privítal, že sa predsedovia vlád konečne stretli, keďže sa medzičasom nahromadilo viacero tém na diskusiu. "Koľkokrát tu bol maďarský prezident a ani sme o tom nevedeli? Koľkokrát tu bola predsedníčka maďarského parlamentu?" ilustroval slovenský prezident svoj názor príkladom "spanilých jázd" maďarských vrcholových politikov, ktorí chodia ako súkromné osoby na Slovensko.
"Dnes sa všetci traja najvyšší predstavitelia Maďarska tvária ústretovo a chcú komunikovať, ale bolo dlhé obdobie, kedy to tak nebolo," poznamenal aj predseda NR SR Pavol Paška. Napríklad problém s policajným zásahom na futbalovom zápase medzi DAC Dunajská Streda a Slovanom Bratislava považuje za umelý, podľa neho má prekryť existenciu Fóra poslancov karpatskej kotliny ako maďarskej parlamentnej inštitúcie. "Zo štátneho rozpočtu platíme 21.000 policajtov nielen kvôli represii, ale aj kvôli prevencii," poznamenal Paška.
Autor: ks

Beata
Balogová
