SME

Primátor Novák: Všetko po starom, bezpečnosť v meste sa nezvýšila

Vyšetrovanie tragédie ešte ani po dvoch rokoch nie je ukončené. Obvineným na základe dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.

Od tragédie v Bani Nováky dnes uplynuli dva roky. Primátor Novák Dušan Šimka (Slobodné Fórum) hovorí, že odvtedy sa v ich meste z hľadiska bezpečnosti nič nezmenilo. Vláda akurát v apríli na svojom výjazdovom rokovaní v Prievidzi prisľúbila urýchlenie výstavby rýchlostnej cesty R2 v úseku od Trenčína na hornú Nitru. Na toto rokovanie Šimku nepozvali. Vláda vtedy pre potreby tamojších miest a obcí rozdelila 30 miliónov korún (995 818 €), Novákom sa neušla ani koruna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primátor podľa svojich slov od výbuchu okrem vybudovania R2 žiada presunutie rýchlej lekárskej pomoci z 15 kilometrov vzdialeného Nitrianskeho Rudna do Novák, mesto tiež podľa Šimku potrebuje bezdrôtový rozhlas, ktorý by bol nezávislý od elektrického prúdu a mohol varovať obyvateľov. Mestský rozhlasový systém ostal totiž po výbuchu paralyzovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Šimkove žiadosti štát nesplnil. Hovorkyňa strany Smer-SD Katarína Kližanová-Rýsová v marci pri prvom výročí tragédie v tlačovej správe uviedla, že podpredseda mimoparlamentného Slobodného Fóra Šimka tlačí z tragédie politický kapitál. “Je to nezmysel, pri voľbách som kandidoval na primátora ako nečlen strany a podpredsedom Slobodného Fóra som sa stal až v októbri 2007,” povedal pre agentúru SITA Šimka, ktorý si podľa svojich slov nevie vysvetliť chovanie premiéra Roberta Fica. Hornonitriansky región a špeciálne Nováky sú podľa jeho tvrdenia rizikovou oblasťou.

Spolupracovníci i pozostalí si dnes pripomínajú tragický prieval rozbahnených nadložných hornín v siedmom ťažobnom úseku Bane Nováky spred dvoch rokov, pri ktorom zahynuli štyria baníci.

SkryťVypnúť reklamu

K prievalu došlo 16. novembra 2006 v ranných hodinách. Rozbahnené nadložné íly pod veľkým tlakom zasiahli stenový porub a prístupové chodby. Jednu z nich, 321 metrov dlhú, dokonca prievalový materiál zavalil splna. Tlak úplne zdemoloval potrubia, elektrické káble, pásové i hrabľové dopravníky a ďalšie zariadenia. Napriek tomu, že porub bol v hĺbke približne 200 metrov, prieval sa nezvyčajne prejavil až na povrchu, a to valcovitým kráterom s priemerom 11 metrov. To si dodnes mnohí odborníci nedokážu vysvetliť. Hovorí sa o starom, neznámom, v mapách nezaznamenanom hĺbkovom vrte, ktorý, pretože bol nezapažený, narušil ílovitú nepriepustnú nadložnú vrstvu, čo spôsobilo sústredenie podzemnej vody a rozmočenie okolitých sedimentačných hornín.

V blízkosti postihnutého porubu sa v tom čase nachádzalo 11 baníkov, z ktorých sa siedmim, aj za cenu rôznych zranení, podarilo uniknúť. Zostávajúci štyria zostali pod závalom a zahynuli. Boli to Jozef Nečey (41), Milan Zrnek (43), Vladimír Ondrejka (32) a Pavol Papaj (41). Ich telá vyslobodili až po mnohých mesiacoch.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad viac než rok vyšetrovala komisia Obvodného banského úradu v Prievidzi, ktorá si prizvala na pomoc aj nezávislých expertov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky a Poľska. Dospela k záveru, že hlavnou príčinou prievalu boli nepriaznivé geologické faktory pôsobiace v nadloží uhoľného sloja. V jednom prípade však zistila aj porušenie zákona a 10 ďalších banských predpisov, spočívajúcich v nesprávnom zhodnotení situácie. Okrem iného neboli vykonané dva plánované vrty v nadloží dobývaného poľa. Tieto porušenia, podľa slov predsedu komisie a OBÚ Bohuša Sliackeho, síce ovplyvnili rozhodovací proces pri riešení krízovej situácie v postihnutom stenovom porube, avšak priamo neovplyvnili príčiny a priebeh prievalu. Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek na margo výsledkov vyšetrovania uviedol, že baníci v tomto prípade "pracovali viac rutinne ako odborne".

SkryťVypnúť reklamu

Policajný vyšetrovateľ v júli tohto roka obvinil z prečinu všeobecného ohrozenie v súvislosti s porušením predpisov v banskej prevádzke štyroch technikov. Bývalého riaditeľa odboru meračstva a geológie a environmentálnych záťaží, vedúceho odboru riadenie výroby, vedúceho koordinátora výroby a samostatného hydrogeológa zo závodu HBP Bane Nováky, kde sa tragédia stala. Vyšetrovanie prípadu však ešte ani po dvoch rokoch nie je ukončené. Obvineným na základe dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. Materiálnu škodu vyčíslili na 198 miliónov korún (6,57 milióna eur). Straty na ťažbe uhlia sú však oveľa väčšie.

Od marca tohto roka, po sanácii zasiahnutých chodieb a vybudovaní dvoch protiprievalových hrádzí, sa do postihnutých častí sloja baníci vrátili. Už z druhého plne mechanizovaného porubu bez problémov ťažia zhruba tisíc ton uhlia denne.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ks

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 642
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 509
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 030
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 425
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 116
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 035
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 798
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vo veku 88 rokov zomrel pápež František. Pohreb sledujeme naživo.

Vo veku 88 rokov zomrel pápež František. Pohreb sledujeme naživo minútu po minúte.


a 3 ďalší 41
Šimon Nemec oslavuje v šatni dôležitú výhru New Jersey.

Kamaráti strelili prvé play-off góly.


Martin Turčin
Ilustračné foto.

Zaujímavosti zo sveta ekonomiky a biznisu.


1
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Najmocnejší muži planéty sa usadia okolo jeho rakvy.


10

Sportnet

Jakub Šiarnik.

Jakub Šiarnik prišiel o podporu z rezortného strediska.


Stanislav Lobotka v zápase s Atalantou.

Stanislav Lobotka však v rozhovore pre Radio CRC hovoril o tom, čo pre neho Neapol znamená.


Bitka hokejistov Montrealu a Washingtonu na striedačke Capitals.

Canadiens vyhrali domáce stretnutie 6:3.


Boris Valábik bol hosťom MVP Talkshow.

Hosťom MVP Talkshow Stanislava Benčata bol bývalý hokejista a expert Boris Valábik.


Stanislav Benčat
SkryťZatvoriť reklamu