Bojnice 16. novembra (TASR) V rámci podujatí ku Dňu boja za slobodu a demokraciu a spomienky na 17. november 1989 sprístupnili v Bojniciach výstavu pod názvom Zločiny komunizmu.
Pripravili ju bývalí politickí väzni a členovia Zväzu protikomunistického odboja na hornej Nitre spoločne s Kultúrnym centrom Bojnice. Obsahuje mnoho dobových dokumentov, ktoré zhromaždil prevažne autor výstavy Martin Hagara. Z politických dôvodov ho v päťdesiatych rokoch minulého storočia vylúčili zo štúdia na vysokej škole. Dokončil ho takmer o 50 rokov neskôr, po zmene politických pomerov na Slovensku. Na výstave zapálili symbolickú sviečku za všetky obete komunizmu.
Na paneloch sú zoznamy obetí zastrelených na úteku pri prekročení hraníc, nachádzajú sa tam málo známe dokumenty o tábore nútených prác pre politických odporcov režimu v Novákoch. Ide o tábor, ktorý slúžil počas druhej svetovej vojny aj fašistom. Návštevníci si na výstave môžu pozrieť tiež dobovú i súčasnú literatúru o súdnych procesoch proti slovenským biskupom Pavlovi Gojdičovi, Michalovi Vojtašákovi a Michalovi Buzalkovi a takisto o procese s Rudolfom Slánskym a Miladou Horákovou. Nájdu tam aj knihy, ktoré popisujú zločiny spáchané počas stalinizmu v bývalom Sovietskom zväze a iných krajinách.
Podľa slov autora výstavy je stále mnoho dôvodov, prečo sa treba vracať k 17. novembru. Ani po 19 rokoch slovenská spoločnosť ešte stále nenaplnila odkaz Nežnej revolúcie, uviedol Hagara. Pribúdaním rokov akoby ľudia zabúdali na hĺbku neľudskej podstaty bývalého režimu. Zabúdanie je síce prirodzená ľudská vlastnosť, ale z tohto pohľadu je aj nebezpečná, pretože národy, ktoré zabúdajú na svoju históriu, sa vystavujú riziku, že sa bude opakovať. Okrem toho vyrastá nová generácia, ktorá už nepozná socializmus a komunistickú ideológiu. V prvom rade je preto výstava určená mladým ľuďom, aby sa aj takouto formou oboznámili s hrôzami komunizmu, povedal Hagara.