Tento deň je pre ľudí, ktorí ho stvorili, pre občianskych aktivistov, povedal v nedeľu na úvod spoločného mítingu občianskych aktivistov, hudobníkov a osobností 17. novembra 1989 v bratislavskom Parku kultúry a oddychu (PKO) jeden z organizátorov Nežnej revolúcie Ján Budaj.
Stretnutie Verejnosť 2008 - Za slušnosť a zákonnosť v tejto krajine spojilo úsilie aktivistov, ktorí sa angažujú v známych slovenských občianskych kauzách. Podľa Juraja Smatanu zastupujúceho Ekofórum - sieť mimovládnych a ochranárskych a občianskych združení, v kauzách, ktoré boli prezentované, má verejnosť ešte možnosť vyhrať. Návštevníci mítingu sa mohli podpísať pod petície proti skládke odpadu v Pezinku, proti fašizácii Slovenska, za záchranu PKO, proti ťažbe uránu na Slovensku, proti ťažbe zlata v Kremnici, či proti výstavbe sídliska v Devíne. Informácie o kauzách získali v stánkoch občianskych združení VLK, Priatelia Zeme, Občan a demokracia a iných.
Na akcii vystúpili viacerí hudobníci bez nároku na honorár, medzi nimi aj Marián Varga, Peter Cmorík, ktorý bojuje proti skládke v Pezinku a Peter Lipa, ktorý podporuje záchranu PKO.
Šarlota Pufflerová zo združenia Občan a demokracia predniesla výzvu verejnej moci, kde kompetentných žiadala, aby začali konať v záujme verejnosti a svojou nečinnosťou neporušovali ľudské práva.
Súčasťou novembra 1989 boli aj ľudia z cirkvi, za nich prehovoril Daniel Pastirčák. Prirovnal slovenskú demokraciu k vypchatému orlovi, ktorého telo je formálne v poriadku, ale život z neho už vyprchal. Katolícky kňaz Ján Krstiteľ Baláž pripomenul, že mlčanie ľudí rozširuje priestor a možnosti pre zlo.
Na záver akcie, ktorá ešte pokračuje, naplánovali usporiadatelia diskusiu s názvom "...pod feromónovým lapačom" o osude slovenských lesov, ktoré by mali byť postriekané chemikáliami proti podkôrnemu hmyzu. Účasť prisľúbil aj bývalý riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura a náčelník Lesoochranárskeho združenia VLK Juraj Lukáč.