BRATISLAVA. Novela zákona o obecnom zriadení, ktorú do Národnej rady SR predložili štyria členovia SNS (Ján Slota, Anna Belousovová, Rafael Rafaj a Rudolf Pučík), je zásahom do samosprávnych kompetencií. Pre TASR to vyhlásil primátor Komárna Tibor Bastrnák (SMK). "Je to úder pod pás demokracii," povedal.
Podľa návrhu novely by obce od 1. apríla 2009 nemohli obmedziť využitie verejného priestranstva na účely umiestňovania pamätníkov, pamätných tabúľ, sôch, súsoší alebo iných umeleckých diel vyjadrujúcich pamiatku a úctu k historickým miestam, udalostiam alebo osobnostiam viažucim sa k histórii obce. "Pamätné tabule a sochy sa stávajú pre občanov danej obce a nie pre politické záujmy," myslí si Bastrnák.
Keďže národniari v dôvodovej správe k novele argumentujú práve prípadom Komárna, kde sa vyskytli problémy s umiestnením súsošia sv. Cyrila a Metoda, Bastrnák sa domnieva, že autori novely nepoznajú tento prípad detailne. "Zastupiteľstvo rozhodlo, že súsošie sv. Cyrila a Metoda umiestni do vojenského kostola. S tým však nesúhlasila Matica Slovenská, a teda mestský úrad nemohol vydať stavebné povolenie," ozrejmil.
Starosta Petržalky Milan Ftáčnik, ktorý do funkcie kandidoval ako nezávislý s podporou strany Smer-SD, pre TASR podobne ako Bastrnák uviedol, že sa zdá, že novela je zásahom do samosprávnych pôsobností obcí. "Samozrejme, že zákon má právo to urobiť, ale zdá sa nám (predstaviteľom Združenia miest a obcí Slovenska - ZMOS, pozn. TASR) nadbytočný. Nemyslíme si, že toto je cesta, ktorou sa má pokračovať," povedal. Dodal však, že formálne o návrhu novely ešte ZMOS nerokoval, zaznela len stručná informácia o tom, že takýto zákon bol predložený.
Primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty, ktorý kandidoval za koalíciu SDKÚ-DS a KDH, si myslí, že na Slovensku je oveľa viac dôležitejších problémov, ktoré treba riešiť. "Je mi ľúto, že sa poslanci zaoberajú takýmito vecami, lebo sa robí problém tam, kde nie je," konštatoval pre TASR s tým, že novelu vníma ako zásah štátu do kreovania vizáže mesta. Pripomenul, že práve mestskí poslanci zodpovedajú voličom za to, ako má mesto vyzerať. "Svoje rozhodnutie si v tejto súvislosti musíme vytvárať na základe nášho územného plánu, nie na základe rozhodnutia z Bratislavy," uviedol a dodal, že s problémom, ktorý novela rieši, sa na Slovensku stretlo len promile občanov.
Rafaj upozornil, že novela je len poistkou pre isté špecifické prípady, keď z etnických alebo z politických dôvodov príslušný orgán zmarí umiestnenie istého artefaktu na verejné priestranstvo. "V tom prípade by platil opravný mechanizmus štátneho orgánu, ktorý by mohol prelomiť odmietavé stanovisko obce," vysvetlil.
Rafaj tiež deklaroval, že obecné zastupiteľstvo je v tejto veci naďalej v procese rozhodovania, "novela je len poistkou pre výnimočné prípady, keďže tu neexistoval žiadny opravný mechanizmus".
Ako príklad poslanec uviedol Nové Zámky, kde mala byť pred pár rokmi umiestnená pamätná tabuľa na počesť československých legionárov, ktorí v roku 1919 oslobodili mesto spod komunistickej Maďarskej republiky rád. "Došlo však cez úrad primátora k zablokovaniu tejto iniciatívy s odôvodnením, že protestovali maďarskí spoluobčania, podľa ktorých by daná pamätná tabuľa urážala ich národné cítenie," ozrejmil.
Terajší zákon o obecnom zriadení hovorí, že majetok obce, ktorý slúži na verejné účely, je verejne prístupný a možno ho obvyklým spôsobom používať, ak jeho používanie obec neobmedzila.