SEREĎ. Jedinečné Múzeum holokaustu vznikne do troch rokov v Seredi v priestoroch bývalého zberného tábora Židov. Rezort obrany sa rozhodol odovzdať bezodplatne päť objektov, patriacich v súčasnosti ku komplexu sereďských kasární, do vlastníctva Múzea židovskej kultúry.
To plánuje v Seredi, odkiaľ počas 2. svetovej vojny do koncentračných táborov odchádzali slovenskí Židia, vybudovať reprezentatívnu expozíciu holokaustu a priestory pre archív a výučbu.
"V súčasnosti sme v štádiu príprav a podpisu dohody o prevode vlastníctva. Sereď je jediné mesto, kde sa zachovali pôvodné objekty pracovného a koncentračného tábora," povedal pre TASR riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan. Múzeum má na rekonštrukciu piatich bývalých ubytovní väzňov využiť prostriedky vo výške 80-100 miliónov Sk (2,6-3,3 milióna eur).
Z Nitry plánuje presťahovať do Serede v súčasnosti jedinú expozíciu holokaustu. "V ďalších objektoch urobíme výučbové priestory pre študentov a pracovisko pre pedagógov, pretože naším cieľom je poskytnúť komplexný vzdelávací program, ďalej archív, kde bude v každej miestnosti k dispozícii sumár informácií o jednotlivých akciách voči židovskému obyvateľstvu," informoval Mešťan. Návštevnícky najzaujímavejšou bude zrejme objekt, ktorý chce múzeum uviesť do pôvodného stavu, ako bol postavený.
"So všetkým, čo k tomu patrilo," dodal P. Mešťan. Podľa jeho slov sa Múzeum holokaustu stavebne oddelí od kasární, bude využívať aj samostatný vchod. V súčasnosti pripomína holokaust v Seredi pamätník v mestskom parku a tabuľa pri vchode do kasární.
Tábor v Seredi vznikol v roku 1941 využitím časti vojenského areálu. V priebehu rokov 1942 až 1944 bolo z neho deportovaných viac ako 10 tisíc občanov židovskej národnosti do koncentračných táborov. Pôvodne bol pracovný, mal stolárske dielne, textilné, klobúčnické, kožiarske a dielne na výrobu hračiek. Do koncentračného strediska boli sústreďovaní Židia z vtedajších okresov západného Slovenska. Neskôr bol zmenený na zberný, s kapacitou 1200 osôb, často sa však v ňom tiesnilo v jednom čase aj 4000 ľudí. Samotná Sereď mala historicky silnú židovskú komunitu, v čase pred vojnovým konfliktom v nej po Bratislave a Dunajskej Strede žilo najviac Židov. Z tábora ich deportovali do táborov v Terezíne a Oswienčime. Tábor zanikol počas SNP.