NITRA. Niekoľko desiatok prevažne starších ľudí si dnes v Nitre pripomenulo 17. november 1989 a Nežnú revolúciu. Položili vence k Pamätníku obetiam komunizmu pred mestským úradom a vypočuli si svedectvá o utrpení politických väzňov počas komunizmu. Odkaz spomienkového stretnutia, ktoré zorganizovala miestna Konfederácia politických väzňov a mesto Nitra, bol jednoznačný - "odpúšťajme, ale nezabúdajme.“
Nitriansky primátor Jozef Dvonč v príhovore pripomenul, že minulosť národa netvoria len udalosti, na ktoré je hrdý, ale aj spomienky na tragické udalosti a činy. Práve tie sú pre súčasnosť varovaním a poučením. "Nedovoľme nikdy viac, aby trpeli nevinní ľudia len preto, že majú iné vierovyznanie alebo iný názor na usporiadanie spoločnosti,“ povedal Dvonč.
Celá spoločnosť by podľa neho mala byť nápomocná pri odstraňovaní krívd, napáchaných počas komunizmu na jednotlivcoch. Michal Števko zo Zväzu protikomunistického odboja apeloval na to, aby sa venovala väčšia pozornosť obetiam režimu. Podľa neho je alarmujúce, že bývalí komunistickí funkcionári sú v dnešnej dobe "poschovávaní na dôležitých miestach a vysmievajú sa nám, aké majú skvelé penzie, honosné domy a autá.“
Pedagóg Gašpar Fronc z Rímskokatolíckej cyrilo-metodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uviedol, že mnoho ľudí stále vidí význam slova komunizmus v rečiach o tom, že všetci ľudia sú si rovní. Nevidia však už všetky napáchané krivdy, neprávosti a preliatu nevinnú krv. Nestačí len hovoriť o rovnosti všetkých ľudí, dôležité je, akým spôsobom chceme túto rovnosť dosiahnuť, zdôraznil Fronc.