BRATISLAVA. Za posledné štyri roky (2004 - 2007) vzrástla v nákladoch na Slovensku spotreba antibiotík o desať percent, ročne sa použije asi 8 miliónov balení. Zvýšiť povedomie verejnosti o rizikách nevhodného používania antibiotík a takisto aj o racionálnom používaní antibiotickej liečby má dnešný Európsky deň antibiotík, ktorý je iniciatívou Európskej únie.
"Chceli by sme upozorniť na to, že sa nesprávne používajú antibiotiká a že sa niekedy zle indikuje antibiotická liečba," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľka Odboru zdravotnej starostlivosti MZ SR Adriana Liptáková. Obidva tieto faktory vedú k vzniku rezistentných baktérií, ktoré môžu v budúcnosti spôsobiť neúčinnú liečbu.
Slovensko je približne na 9. mieste v Európe v spotrebe antibiotík a podľa Pavla Jarčušku z Antibiotickej komisie MZ SR je spotreba vyššia, ako by mala byť. Preskripcia by preto mala by byť racionálnejšia. S tým podľa Liptákovej súvisí aj osveta verejnosti. "Verejnosť by sa najmä mala naučiť niečo o svojom tele a každý z nás by mal vedieť, že nie sme tvorení len našimi ľudskými bunkami, ale veľmi dôležitú súčasť nášho tela tvoria aj baktérie. Tie sú veľmi prospešné pre organizmus," vysvetlila.
Akákoľvek antibiotická liečba však pôsobí aj na tieto baktérie, s čím súvisia aj nasledujúce komplikácie v prípade, že je zle indikovaná antibiotická liečba. Údaje monitorovacieho európskeho systému pre antibiotickú rezistenciu potvrdili nárast pacientov infikovaných rezistentnými baktériami a potvrdili fakt, že rezistencia sa stáva problémom verejného zdravotníctva. Práve rozumné používanie antibiotík môže podľa Liptákovej zastaviť toto šírenie a môže udržať efektivitu antibiotík aj pre nasledujúce generácie.
Racionalizáciu preskripcie antibiotickej liečby by mal zabezpečiť aj výnos o minimálnom materiálno - technickom vybavení lekárov ambulantnej praxe. "Snažili sme sa zakomponovať veľmi jednoduchý marker akútneho zápalu, ktorý sa signifikantne zvyšuje v prípade baktériovej infekcie," hovorí Liptáková. Pripravované odborné usmernenie by malo zaštandardizovať diagnostický postup, ktorý má dodržať lekár, ak chce predpísať antibiotiká ktorémukoľvek pacientovi.
Dovedna 80 percent celej spotreby antibiotík podľa balení pripadá na Slovensku na ambulantnú starostlivosť a len zvyšná časť na nemocničnú starostlivosť. V praxi to znamená, že len každé piate balenie antibiotika bolo predpísané v nemocnici.