BRATISLAVA. Prezident SR Ivan Gašparovič chce, aby Slovensko viac obchodovalo s Grékmi. O zlepšení obchodnej a hospodárskej spolupráce dnes v Aténach hovoril s gréckym prezidentom Karolosom Papouliasom. Spoločne by sme mohli investovať v tretích krajinách, zlepšiť spoluprácu v oblasti energetiky či obrannom priemysle, informovalo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.
Gréci by u nás mohli investovať do cestovného ruchu, v hotelierstve a kúpeľníctve, myslí si Gašparovič. Podľa neho Grécko patrí medzi populárne zahraničné turistické destinácie Slovákov. "Zaznamenávame výrazný nepomer ciest gréckych občanov na Slovensko, pričom naša krajina ponúka množstvo prírodných a kultúrnych atrakcií pre aktívny oddych," uviedol Gašparovič. Karolos Papoulias potvrdil záujem Grékov o liečivé a minerálne pramene.
Obe krajiny podporujú vstup Turecka do Európskej únie. Podľa Grécka Turecko však musí splniť všetky podmienky a správať sa zodpovedne. Gašparovič informoval o našom odmietavom postoji k uznaniu Kosova, rovnako ako grécka strana. Prezidenti sa zhodli, že EÚ potrebuje výraznú a vyváženú politiku a dobrú spoluprácu s Ruskom aj s USA.
Slovenských vojakov budú do misií podľa novej dohody prepravovať grécke lode
Ministri obrany SR a Grécka Jaroslav Baška a Evangelos Meimarakis za prítomnosti prezidentov podpísali Memorandum o porozumení medzi vládou SR a vládou Helénskej republiky o spolupráci v oblasti zbrojárskeho a obranného priemyslu.
Z memoranda vyplýva, že ministerstvo obrany bude od budúceho roka využívať na námornú prepravu svojich vojakov do misií po celom svete grécke lode.
Šéf slovenskej obrany privítal túto možnosť využitia námornej kapacity, ktorá Slovensku doteraz chýbala. Vysvetlil, že Grécko z celosvetového hľadiska disponuje v tejto oblasti až 20 percentami.
Ako povedal pre TASR, v budúcnosti sa táto dohoda môže rozšíriť aj na pozemnú a leteckú prepravu. "Myslím si, že sme u dobrých odborníkov a verím, že v budúcnosti z toho budeme profitovať," poznamenal.
Takúto dopravu po mori zabezpečí grécka strana napríklad pri nasadení síl rýchlej reakcie NATO alebo bojových skupín EÚ, ktorých vytvorenie vyplýva Slovenskej republike z medzinárodných zmlúv.