BRATISLAVA. Riaditeľ Slovenskej televízie (STV) Štefan Nižňanský dnes Rade STV nepovedal meno právneho zástupcu, ktorý ju zastupuje v miliónovom spore so Štúdiom Beta. S touto požiadavkou sa na neho obrátil predseda Rady STV Bohumír Bobocký. Pokračovanie sporu, v ktorom bývalá produkčná spoločnosť Štúdio Beta žiada od verejnoprávnej televízie odškodné 790 miliónov korún (26,2 mil. eur), sa odkladá na 14. január. „Na výstupy slovenskej tlače nebudem reagovať,“ povedal Nižňanský Bobockému a ďalším členom Rady STV. Pripomenul, že v spore bude STV postupovať v súlade so zákonom a najlepšie pre STV.
Televízia požiadala o odloženie pojednávania 14. novembra pre zmenu právneho zástupcu. Nový právny zástupca ospravedlnil svoju neúčasť a požiadal o odročenie pojednávania a poskytnutie primeranej lehoty na naštudovanie súdneho spisu vzhľadom na jeho rozsiahlosť. Na pojednávanie sa dostavil zástupca žalobcu, ktorý nepredložil ďalšie návrhy na doplnenie dokazovania v spore a súdu oznámil, že žalobca - Štúdio Beta trvá na svojich doterajších vyjadreniach.
Kauza zmlúv medzi STV a Štúdiom Beta sa začala koncom roka 1997. Vtedajší ústredný riaditeľ STV Igor Kubiš podpísal so štúdiom koprodukčnú zmluvu o spoločnej výrobe relácie Dobré ráno, Slovensko. V októbri 1998 podpísal ďalšiu zmluvu o koprodukčnej výrobe televízneho programu. Jeho nástupca Milan Materák však v decembri 1998 oba kontrakty zrušil a ako dôvod uviedol porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Štúdio Beta preto STV zažalovalo a žiadalo odškodné za zisk z reklamy, ktorý by mala, ak by zmluvy platili. Beta v spore STV viackrát vyzvala na mimosúdne vyrovnanie, televízia však na ponuku nepristúpila.
Okresný súd Bratislava IV. v máji 2005 rozhodol, že zmluvy medzi televíziou a štúdiom, uzatvorené ešte za manažmentu Igora Kubiša, sú platné a STV ich mala plniť. Pre vtedajšie vedenie STV to znamenalo, že štúdiu malo zaplatiť vyše 790 miliónov korún (26,2 mil. €). Verejnoprávna televízia sa voči rozsudku odvolala. Bratislavský krajský súd však v máji 2006 rozsudok okresného súdu potvrdil. STV sa tak s celým prípadom obrátila na Ústavný súd SR. Ten vlani v auguste rozhodol, že krajský súd porušili ústavné právo televízie na spravodlivý proces a vrátil ho späť na krajský súd, ktorý prípad vrátil bratislavskému okresnému súdu.