BRATISLAVA. Ministerstvo obrany (MO) pokračuje v postupnom zbavovaní sa majetku, ktorý bol vyhlásený za prebytočný. V návrhu predloženom do pripomienkového konania počíta s bezodplatným prevodom nehnuteľností na mestá a obce v celkovej hodnote takmer 194 miliónov Sk (6,4 milióna eur). O návrhu MO bude ešte rokovať vláda SR a poslanci Národnej rady SR.
Najväčšiu položku predstavuje objekt Kasární kpt. Nálepku Štúrovo, ktorú získa obec Nána. Cena pozemkov a jednotlivých stavieb v areáli kasárni je na základe znaleckého posudku stanovená na 117,8 milióna Sk (3,9 milióna eur).
Mesto Sereď by malo bezodplatne získať sklady na cvičisku Váh, ktorých hodnotu znalec určil na úrovni 52,2 milióna Sk (1,7 milióna eur). Obec Hubice si má zase prilepšiť o vysielacie stredisko. Jeho hodnota je 7,8 milióna Sk (258.913 eur). Počíta sa aj s prevodom skladu za 6,5 milióna Sk (215.760 eur) na obec Veľká Mača, ako aj s odovzdaním pozemkov mestu Senica v hodnote 4,5 milióna Sk (149.373 eur). Mesto Nitra zrejme získa sklady na Dvoričanskej ulici v súhrnnej hodnote 2,2 milióna Sk (73.027 eur), mesto Zvolen pozemky za 1,5 milióna Sk (49.791 eur) a obec Kamenný Most parcely za 1,1 milióna Sk (36.513 eur). Chata Barbora v hodnote 360.000 Sk (11.950 eur) má pripadnúť obci Jarabá.
MO deklaruje, že predmetný majetok štátu bol na základe zákona najprv ponúkaný štátnym rozpočtovým organizáciám a štátnym príspevkovým organizáciám, ktoré však oň neprejavili záujem. Následne bol ponúknutý mestám a obciam, na území ktorých sa príslušný majetok nachádza.
Rezort obrany v tomto prípade postupoval ešte podľa starého zákona o prevode vlastníctva nehnuteľného majetku vo vlastníctve SR na obec alebo vyšší územný celok (VÚC). Od 1. novembra je účinná novela tohto zákona, podľa ktorej sa obciam a VÚC sťaží prístup k nepotrebnému majetku štátu.
Doteraz prebytočný nehnuteľný majetok bezodplatne putoval na obce, respektíve VÚC, pokiaľ oň neprejavila v 30-dňovej lehote záujem žiadna štátna rozpočtová alebo štátna príspevková organizácia. Podľa novely poslancov Rudolfa Pučíka (SNS), Jána Richtera (Smer-SD) a Jána Kovarčíka (ĽS-HZDS) sa o prebytočný nehnuteľný majetok štátu v správe ministerstva obrany, ministerstva vnútra a Colného riaditeľstva SR budú môcť uchádzať v osobitných ponukových konaniach aj iné osoby, a to odplatne. Právna úprava umožňuje uvedeným ministerstvám a organizáciám v ďalšom osobitnom ponukovom konaní a v opakovanom ďalšom osobitnom ponukovom konaní postupne znížiť cenu odpredávaného majetku najviac o 70 percent. Vo vzťahu k obciam a VÚC sa zmena prejaví v tom, že prebytočný nehnuteľný majetok štátu budú môcť nadobudnúť darovaním až v prípade, ak o neho neprejaví záujem žiadny subjekt v rámci osobitných ponukových konaní.
Predkladatelia a minister obrany Jaroslav Baška (nominant Smeru-SD) novelu obhajovali potrebou príjmov do štátneho rozpočtu. Podľa Bašku aj získaných 30 percent pôvodnej ceny je lepších ako prevod zadarmo. Vláda podľa neho tieto prostriedky využije napríklad na sociálne účely, zdravotníctvo alebo nákupy v rezorte obrany. Viacerí opoziční zákonodarcovia namietali, že tretie osoby sú predradené samospráve. Podľa exministra obrany Martina Fedora (SDKÚ-DS) právna norma posilňuje centralizmus, byrokraciu, otvára možnosť machinácie so štátnym majetkom a zväčšuje priestor pre korupciu.