BRATISLAVA. Myšlienku, že tajné služby majú informovať verejnosť o svojej činnosti, považuje bývalý riaditeľ rozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) a predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) Igor Cibula za mýtus, ktorý vznikol v 90. rokoch.
"Spravodajská služba nie je informačná kancelária, nie je to médium. Funkcia hovorcu je taká ozdoba tej služby," povedal dnes novinárom Cibula. Spravodajské služby podľa neho nemajú o čom informovať verejnosť, pretože ich informácie slúžia pre rozhodnutia predstaviteľov exekutívy.
Cibula preto napríklad nesúhlasí so znením zákona o SIS, podľa ktorého tajná služba poskytuje informácie prezidentovi, premiérovi a predsedovi parlamentu. Informácie SIS podľa neho majú ísť predovšetkým šéfovi exekutívy, teda predsedovi vlády, informácie istého druhu môže dostávať aj prezident ako najvyšší veliteľ ozbrojených síl, ale zbytočne smerujú aj k predsedovi parlamentu.
"Spravodajská služba nemôže informovať o svojich aktivitách, lebo by upozornila svojho nepriateľa, spravodajského protivníka. Spravodajská služba utajuje nielen svoje informácie, ale aj svoje zámery a prostriedky," konštatoval.
Za dôležitú oblasť považuje Cibula otázku kontroly tajných služieb. Na Slovensku ich kontrolujú parlamentné výbory, exekutíva, Najvyšší kontrolný úrad a justícia. Zatiaľ čo na Slovensku sú členmi kontrolných výborov poslanci, ktorí nemusia byť zdatní v problematike a nemajú veľké právomoci, napríklad v Holandsku dohliada na činnosť a súlad so zákonom tajných služieb trojčlenná komisia, ktorú tvoria tri autority uznávané naprieč politickým spektrom a ide o špecialistov v danej oblasti. Tí majú prístup k všetkým zväzkom a môžu sa rozprávať s aktívnymi príslušníkmi tajných služieb, komisia podlieha parlamentu.
Aj napriek nie najlepšej forme kontroly SIS si Cibula myslí, že kauzy, ktorými prešla tajná služba za riaditeľa Ivana Lexu, sa v takom rozsahu nebudú opakovať.
Podstatnou je aj otázka zadávania úloh tajným službám, pretože keď majú jasné zadania, nemôžu vyvíjať iné aktivity, ako sa stáva v prípadoch, keď zadávanie úloh dobre nefunguje, upozorňuje Cibula. Podľa neho ide o problém všetkých postkomunistických krajín, respektíve sa týka celej spravodajskej svetovej komunity, niekde je vypuklejší viac, niekde menej.
Sympózium o postavení spravodajských služieb v demokratickej spoločnosti organizuje ABSD za medzinárodnej účasti 25. novembra v spolupráci s Fakultou práva Bratislavskej vysokej školy práva.