BRATISLAVA. Bývalí spravodajskí dôstojníci sú presvedčení, že výraznejšie zneužitie právomoci zo strany Slovenskej informačnej služby (SIS) nehrozí.
Polícia v minulosti pripisovala zodpovednosť za únos prezidentovho syna či zorganizovanie vraždy bývalého policajta Róberta Remiáša bývalému šéfovi tajnej služby Ivanovi Lexovi. Vyšetrovanie únosu polícia pre amnestie nedokončila, v ďalších prípadoch bol Lexa oslobodený.
"Môžu byť lotri, ktorí sa pokúšajú o malé kovbojstvá, ale také rozmery zneužitia sa už nemôžu stať," povedal dnes na stretnutí s novinármi predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) a bývalý šéf rozviedky Igor Cibula.
Na tému kontroly či zadávania úloh spravodajským službám budú diskutovať domáci i zahraniční experti na medzinárodnom sympóziu, ktoré sa uskutoční v utorok 25. novembra v Bratislave. Organizátormi sú ABSD a Fakulta práva Bratislavskej vysokej školy práva.
V krajinách s dlhoročnou demokraciou, ako sú napríklad Spojené štáty či Holandsko, je kontrola tajných služieb podľa Cibulu v porovnaní s postkomunistickými krajinami efektívnejšia. "V Holandsku majú napríklad kontrolóri - rešpektované morálne autority - prístup do všetkých písomností a zväzkov, môžu sa rozprávať s ktorýmkoľvek príslušníkom holandskej spravodajskej služby," povedal bývalý dôstojník Jozef Kohutiar. Keďže my sme mladý štát, mladá demokracia, u nás je úroveň kontroly adekvátna, lepšia nemôže byť, dodal Cibula.
Ďalším problémom spravodajských služieb na celom svete je podľa bývalých spravodajských dôstojníkov zadávanie úloh. "Keď má spravodajská služba jasné zadania, nemusí si vymýšľať vlastné aktivity," tvrdil Cibula.