NITRA. Daň za dočasné parkovanie totiž vypadla k 1. januáru zo zákona o miestnych daniach a poplatkoch. „Následne vznikol právny chaos, mnohé mestá si začali parkovanie riešiť iným spôsobom, ale nie je v tom právna istota, pretože vykladáme si to každý svojím spôsobom,“ uviedol primátor Žiliny Ivan Harman. Napríklad Nitra presunula výber parkovného na svoju príspevkovú organizáciu Mestské služby, ktorá je oprávnená podnikať. Ak by sa novelu zákona podarilo presadiť v parlamente, do praxe by mohla vstúpiť zrejme k 1. polroku 2009.
Primátori sa na rokovaní zaoberali aj návrhom novely zákona o vodách, podľa ktorej sa má zodpovednosť za stav vodného hospodárstva a zabezpečenie čistenia odpadových vôd a pitnej vody presunúť na obce a majiteľov verejných kanalizácií a vodovodov. Štát sa chce podľa K8 takto zbaviť zodpovednosti za plnenie smerníc Európskej únie v oblasti vodného hospodárstva. Riešenie tejto problematiky si vyžaduje v rámci celého Slovenska 100 miliárd korún 3 319 391 887 €). „Finančné dopady by boli mimoriadne zaťažujúce najmä pre zhoršujúcu sa finančnú situáciu vodárenských spoločností,“ domnievajú sa primátori.
Vyjadrili tiež znepokojenie nad tým, že neboli prizvaní k pripomienkovaniu nového stavebného zákona napriek tomu, že stavebný boom najviac zasiahol práve krajské mestá. Svoje pripomienky chcú uplatniť na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja. Legislatíva je podľa nich nedostatočná najmä v oblasti čiernych stavieb. „Stavebníkom sa dnes oplatí stavať na čierno. Náš návrh je, aby pokuta bola určitým percentom z hodnoty stavby,“ uviedol primátor Prešova Pavel Hagyari. Zároveň chcú presadiť, aby sa stavba, ktorá je v rozpore s platnými regulatívami, nedala následne zlegalizovať.