BRATISLAVA. Súkromným zariadeniam, ktoré sa starajú napríklad o bezdomovcov či týrané ženy, hrozí diskriminácia a zánik. Novinárom to dnes povedali zástupcovia neziskových organizácií v reakcii na novelu zákona o sociálnych službách, ktorá vstúpi do praxe od januára budúceho roka. Norma podľa nich tiež upiera občanom právo na slobodný výber takéhoto zariadenia. Mimovládne organizácie preto žiadajú zákon upraviť, ministerstvo sociálnych vecí to zatiaľ neprisľúbilo.
Norma zaväzuje obecnú i regionálnu samosprávu, aby zabezpečila sociálne služby predovšetkým vo svojom alebo v inom verejnom zariadení. Až potom, keď nenájde voľné kapacity, má osloviť súkromnú inštitúciu.
"O umiestnení občana do príslušného sociálneho zariadenia bude po novom rozhodovať samospráva," povedala Helena Woleková zo Sociofóra, ktoré zastupuje viaceré neziskové organizácie. Zriaďovateľom verejných poskytovateľov sociálnych služieb je obec, mesto či samosprávny kraj. Daniela Rodinová z mediálneho odboru ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny namietala, že s umiestnením vo verejnom zariadení v inom meste či kraji alebo v súkromnom zariadení musí osoba súhlasiť.
Neziskové organizácie sa obávajú, že zákon skomplikuje život aj samotným ľuďom v núdzi. Bezdomovci či týrané ženy sa totiž budú musieť podľa riaditeľa diecéznej charity Nitra Juraja Baráta najprv hlásiť na príslušnom úrade a požiadať o zabezpečenie služby. "Ak sa občan rozhodne pre neverejné zariadenie bez súhlasu samosprávy, toto príde o možnosť získať finančný príspevok na klienta z verejných zdrojov," dodal. Na rozhodnutie o umiestnení človeka do príslušného zariadenia bude mať samospráva 60 dní. "V takýchto situáciách sa môže samospráva a neverejné zariadenie dohodnúť vopred," tvrdila Rodinová.
Vedúca odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Nitrianskeho samosprávneho kraja Jozefína Vlčková je presvedčená, že zákon zavádza transparentnejšie a objektívnejšie pravidlá. "Príspevok pôjde priamo na občana, ktorému poskytnutie služby odobrí odborná komisia," povedala ČTK. Náklady na odborné komisie bude znášať samospráva.
Niekoľko desiatok neziskových organizácií požiadalo vládu a parlament o čo najrýchlejšiu novelizáciu zákona o sociálnych službách. Zároveň chce od zástupcov samospráv, aby zverejnili, ako budú zákon realizovať v praxi.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí podľa Wolekovej niekoľko stoviek organizácií, ktoré poskytujú sociálne služby, ako sú napríklad pomoc nevládnym ľuďom či bezdomovcom.