BRATISLAVA. Polícia a prokuratúra sa údajne vyhýbajú vyšetrovaniu úverových podvodov, keď napríklad nebankové subjekty žiadajú od dlžníkov neprimerané záruky za splátky. Sťažnosti od ľudí končia často zamietnuté, alebo ich skúmanie trvá mesiace, vyhlásila dnes pred novinármi jedna z nespokojných občianskych aktivistov Mária Slivová.
Málo aktívne sú podľa nej taktiež ďalšie úrady, a preto by ich predstavitelia aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka mali odstúpiť z funkcií. Trnka pre televíziu TA3 reagoval, že ľudia podpísali zmluvy s firmami vedome.
V prípadoch, na ktoré upozornila Slivová, ľudia zvyčajne dobrovoľne podpísali zmluvy s nevýhodnými podmienkami splácania pôžičky. Ministerstvo spravodlivosti prístup časti finančných spoločností už v minulosti označilo za určitú formu úžery a vlani presadilo viaceré obmedzenia pre poskytovanie úverov. Platné zákony sú vyhovujúce aj podľa Slivovej, v praxi sa však vraj neuplatňujú.
"Nič sa nekoná, svedkovia nie sú predvedení," tvrdila o prístupe polície k sťažnostiam na údajné úverové podvody Slivová. Rovnako aj prokuratúra podľa nej väčšinu sťažností zamietne. Dostatočné opatrenia na ochranu ľudí pred neprimeranými podmienkami poskytovaných pôžičiek nezabezpečilo ani ministerstvo financií či katastrálny úrad, vyhlásila. Vyzvala preto, aby zo svojich postov odstúpili generálny prokurátor aj predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra Štefan Moyzes. "Bohužiaľ, to je prejav slobodnej vôle každého jedného človeka, ktorý takéto zmluvy podpisuje," odkázal nespokojným dlžníkom Trnka.
Úrady aj média už dlhšie upozorňujú ľudí, aby si ponuky na úvery pozorne preštudovali. Napriek tomu sa opakovane objavujú prípady, keď po nevýhodnej pôžičke siahnu. Neskôr ju nedokážu splácať a prídu o dom či byt.