VYSOKÉ TATRY. Lavíny pripravili o život za ostatných desať rokov v slovenských horstvách päťdesiat ľudí. Počet obetí narastá. Najväčšia lavína spadla na Silvestra 2005 v Spálenom žľabe. Zasypala tábor českých horolezcov, pričom z osemčlennej skupiny sa zachránil iba jeden. Počas uplynulej zimnej sezóny zaznamenala Horská záchranná služba (HZS) dva smrteľné lavínové úrazy.
Už pätnástu sezóna používa HZS na stanovovanie lavínového nebezpečenstva päťdielnu medzinárodnú stupnicu. Riaditeľ Strediska lavínovej prevencie v Jasnej Ján Peťo v rozhovore pre TASR uviedol, že pri prvom stupni sa neočakáva výskyt lavín. "Druhý stupeň už čiastočne vyžaduje, aby človek, ktorý sa pohybuje v teréne, mal znalosti z posúdenia miestnej situácie, aby sám dokázal určiť štruktúru snehovej pokrývky. Na to slúžia aj lavínové kurzy pre kluby, ale aj verejnosť. Pri treťom stupni samovoľne vznikajú stredne veľké a veľké lavíny bez pričinenia človeka. Vtedy už neodporúčame vstupy ani do dolín. Z hľadiska zimnej sezóny asi dve tretiny platí prvý a druhý stupeň a len jednu tretinu sezóny sú sťažené podmienky, kedy je tretí stupeň lavínového nebezpečenstva," konštatoval riaditeľ.
"Pri štvorke je už spravidla taká nestabilná snehová pokrývka na svahoch, že pri najmenšom zaťažení padajú stredne veľké lavíny a veľa samovoľných, takže uzatvárame doliny, konkrétne v Západných, Nízkych, Vysokých Tatrách, Veľkej Fatre hlavne závery dolín, ktoré sa približujú k hlavným hrebeňom. Neodporúčame už vstup ani horským vodcom," uviedol šéf strediska.
Piaty stupeň býva zriedkavý. Naposledy bol vyhlásený počas zimnej sezóny 2000/2001, kedy lavíny zničili Chatu pod Rysmi, vlek v Spálenej, ohrozili chatu v Žiarskej doline a poškodili lesné porasty. Lavína spadla až po vchod do chaty a zasiahla skialpinistu, ktorý vyviazol živý, ale s ťažkým zranením. Zasypaný bol asi dvadsať minút.
Na otázku ako je to s bezpečnosťou na lyžiarskych svahoch, Ján Peťo odpovedal, že tam je zodpovedný prevádzkovateľ. Ak sú ohrozené, musí prijať bezpečnostné opatrenia, napríklad vybudovať protilavínové zábrany alebo zabezpečiť odstrel snehovej masy, čo je aktuálne napríklad v Lomnickom sedle. Odstrel vykonáva HZS.
Na oficiálnych, označených lyžiarskych tratiach je hrozba lavín minimálna. Nie všetci lyžiari sú však disciplinovaní a najmä mladí ľudia vyhľadávajú adrenalínové zážitky. "So zlepšovaním výstroja stúpa počet ľudí, ktorí sa venujú extrémnemu lyžovaniu, ale musím konštatovať, že ich uvedomenie narastá. Sledujú počasie a hlásenia o lavínovej situácii. Často počúvam aj na Chopku - chlapi, platí trojka, do žľabov nejdeme. Vždy sa však nájdu takí, ktorí doslova vyhľadávajú nebezpečenstvo," priblížil skúsenosti z praxe riaditeľ.