STARÉ HORY. Výrazné a náhle ochladenie po vpáde veľmi studeného vzduchu zo severu Európy z piatka na sobotu pôsobí na prírodu a život v nej rôzne. Mráz "schladil a uspal vegetáciu", avšak vtákom nepraje.
"Pri padaní pomerne mokrého snehu sa vo Veľkej Fatre, Malej Fatre a v Starohorských vrchoch vo výškach nad 800 metrov nad morom vytvorila na kmeňoch a vetvách stromov námraza. Hrubá je aj jeden centimeter a zamedzila tak prístup k potrave sýkorkám, kôrovníkom, brhlíkom a ďalším operencom, živiacim sa hmyzom a jeho larvami nachádzajúcimi sa za škárami kôry stromov," uviedol dnes pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Dodal, že ak by námraza v najbližších dňoch neodpadla, tak už pred začiatkom zimy môže uhynúť veľa zo spomínaných vtákov. Tie totiž nemajú dostatok potravy, ktorú si musia dopĺňať pravidelne, aby prežili.
Ochladenie a napadnutý sneh pôsobia na rozdiel od vtákov pozitívne na medvede. Nie všetky ešte totiž zaľahli do brlohov, chlad ich však do nich zaženie. Nebudú sa už potulovať po svojich revíroch, ale uložia sa na zimný spánok, konštatoval Saniga.