BRATISLAVA. Nacionalizmus a extrémizmus na oboch stranách Dunaja je podľa podpredsedu KDH Martina Fronca zásterkou na zakrývanie ekonomických problémov.
Ako zdôraznil v dnešnej diskusnej relácii STV o 5 minút 12, ten už prerástol cez hlavu premiérovi Robertovi Ficovi aj Ferencovi Gyurcsánymu. Domnieva sa, že obaja predsedovia vlád nevedia, ako riešiť hospodársku krízu, ktorá sa prejavila na Slovensku i v Maďarsku. "Extrémizmus bude pokračovať, lebo sa to stalo súčasťou politického boja," konštatoval.
Súčasný Trestný zákon považuje za dostatočne prísny a význam jeho novelizácie nevidí ani predseda SNS Ján Slota. Ten poukázal na duplicitnosť s inými právnymi predpismi v prípade, ak sa do neho zakomponujú predložené zmeny. "Neviem, čo by tam už mohol pán minister dodať, aby boli všetci spokojní. Už budeme hádam niekoho naháňať aj kvôli tomu, že má šnúrky v iných farbách," poznamenal. Nazdáva sa, že ak sprísnenie postihovania extrémistických a nacionalistických prejavov nebude postačujúce EÚ a maďarskej strane, tak to bude umelo vyvolávaný rozpor. Zároveň zdôraznil, že by tento problém malo skôr riešiť Maďarsko, pretože tvrdo atakuje všetko, čo patrí do EÚ ako štandard.
SNS podľa slov jej lídra pôjde na pondelkovú (24.11.) Koaličnú radu s kompromisom ohľadne používania geografických názvov v učebniciach, z ktorých sa učia národnostné menšiny. Podčiarkol, že k nemu dospeli s ťažkým srdcom. "Sme v koaličnej vláde a naši partneri nás presvedčili, že aj z medzinárodného hľadiska by bolo dobré, keby tam bol tento kompromis," povedal. Upozornil však, že v texte musí byť uvedený najskôr názov v štátnom jazyku a v zátvorke v jazyku národnostnej menšiny. Slovenský premiér po stretnutí so svojím maďarským partnerom hovoril o prvom národnostnom názve. Slota je presvedčený, že Koaličná rada dospeje ku kompromisu.
Podľa Fronca sa okolo tejto problematiky urobil zbytočne "cirkus", keďže sa napokon dospeje k riešeniu, ktoré fungovalo doteraz. Zároveň položil otázku, kto zaplatí tlač nových učebníc. Pripomenul, že sa touto kauzou vyvolalo napätie, ktoré poškodilo Slovensko v medzinárodnom meradle.
Obaja sa zhodli na tom, že sa vo vyučovacom procese v SR nemôžu používať učebnice vydané na území iného štátu. Túto požiadavku predložil na rokovaní v Komárne Gyurcsány.