Slovensko-maďarské vzťahy trpia na to, že vo vládach na oboch stranách Dunaja sedia nenávistní politici. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to uviedol predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. „Na obidvoch brehoch rieky Dunaj sú socialistické vlády, ktoré zjavne nevedia odpovedať na aktuálne problémy dneška, najmä na finančnú krízu a jej dopady, a preto živia alebo podporujú takúto nenávistnú politiku“, vyhlásil. Problému učebníc pre školy s vyučovacím jazykom maďarským sa podľa neho chopili populisti, pretože nezvládajú ekonomickú krízu. Dzurinda, pokiaľ ide o učebnice, nevidí dôvod meniť rokmi zaužívanú prax. „Chceme, aby zostal zachovaný pôvodný stav a takýto návrh podporíme“, skonštatoval.
Nie je rozhodujúce, či bude prvý slovenský alebo maďarský názov, ale aby to malo hlavu a pätu, povedal poslanec Smeru-SD Boris Zala. Texty v učebniciach by podľa neho mali rešpektovať predovšetkým gramatické pravidlá. Vylúčil však, že by Smer mohol podporiť iný návrh zákona, ako ten na ktorom sa dohodne koalícia.
Predseda SNS Ján Slota označil problematiku zemepisných názvov v učebniciach za „smiešnosť“. Problém však podľa neho poukazuje na dlhodobú snahu SMK o maďarizáciu južného Slovenska. „SMK jednoznačne pripravuje autonómiu južného Slovenska“, vyhlásil. Varoval, že ak nezasiahnu medzinárodné inštitúcie ako Európska únia alebo NATO, môže sa na juhu Slovenska naplniť scenár z Kosova. V tejto súvislosti kritizoval „servilný“ postoj nášho ministerstva zahraničných
Pri učebniciach menšín sa vrátime k tomu, čo tu bolo doteraz, len to bude posilnené zákonom, skonštatoval poslanec KDH Martin Fronc. Dodal, že problémom sa dalo predísť, ak by vláda rešpektovala pri menšinách status quo. Ani ukončenie sporu o učebnice neprinesie podľa Fronca do vzájomných vzťahov pokoj. Poznamenal, že obom stranám vyhovuje konflikt ako súčasť politického zápasu.