Bratislava 28. apríla (TASR) - Medzi dlhodobé problémy, ktoré musí každá kandidátska krajina na vstup do Severoatlantickej aliancie zvládnuť, patrí podľa poradcu bývalého prezidenta USA Billa Clintona pre rozširovanie NATO Jeremy Rosnera, systém dlhodobého plánovania, proces boja proti korupcii a organizovanému zločinu, postoj k národnostným i etnickým menšinám.
Zdôraznil aj nevyhnutnosť domácej verejnej podpory integračným snahám. Na margo Slovenska, kde je podľa prieskumov verejnej mienky asi 40-percentná podpora, poznamenal, že nevyhnutné je dosiahnuť aspoň 60 percent. Podobný problém mali však aj traja stredoeurópski členovia NATO, ktorí vstúpili do zväzku pred dvoma rokmi. "Verejná podpora odráža záujem a zaručuje politickú vôľu každého štátu", dodal Rosner.
Za jeden z argumentov preukázateľnej pripravenosti na vstup považuje záujem smerom navonok. Slovensko podľa Rosnera to správne robí formou aktivít v programe Partnerstve za mier, postojom voči Ukrajine a Rusku i ďalšími akciami dávajúcimi signál členom aliancie, že chce byť pre ňu prínosom. "Dôležité je preukázať, že záujmy sa nesústreďujú iba na vlastné rozširovanie, ale že nový člen bude podporovať aj prípadné ďalšie kolá rozširovania a aktívne pomáhať ich kandidátom." Znamená to, že NATO je vitálnou inštitúciu, neustále sa vyvíjajúcou a dôležitým prvkom integrácie slobodnej a demokratickej Európy.