BRATISLAVA. Koaličné strany im chcú zmraziť platy pre finančnú krízu.
Premiér Robert Fico dnes povedal, že koalícia príde s návrhom, aby sa im nevalorizovali platy. Zmenu presadia buď cez parlamentný výbor, alebo pozmeňujúcim návrhom priamo v pléne. Na tlačovej besede po rokovaní rozšírenej koaličnej rady ďalej povedal, že odmietajú návrh KDH, aby sa na budúci rok nezvyšovali mzdy politikom, sudcom a prokurátorom. "To je návrh na podporu korupcie, na nič iné," kritizoval Fico.
Nerozumie predkladateľovi novely Danielovi Lipšicovi, že ako bývalý minister spravodlivosti chce podporovať korupciu na súdoch a prokuratúre. "Keď ich nezaplatí štát, tak týchto ľudí zaplatí ulica alebo niekto iný," dodal predseda vlády.
Lipšic očakával, že premiér podporí jeho návrh. "Dnešné vyjadrenia predsedu vlády na adresu sudcov a prokurátorov považujem za absurdné," uviedol v reakcii Lipšic.
"Osobne nemám žiaden problém zúžiť zmrazenie platov len na politických činiteľov," vyjadril sa poslanec KDH, ktorý tvrdí, že už pri predkladaní návrhu novely zákona avizoval, že jeho prioritou je riešenie platov ministrov a poslancov a návrh bol podaný v širšom rozsahu len preto, že platy sudcov a prokurátorov sú naviazané na výšku platu poslanca NR SR. "Napriek tomu stále považujem za správne, aby ústavní činitelia boli solidárni v krízovom roku s ľuďmi, ktorí môžu prísť o prácu," uviedol Lipšic. Poslanec a bývalý minister spravodlivosti v Dzurindovej vláde poukazuje na to, že Robert Fico ako opozičný politik nemal v roku 2002 s takýmto prejavom solidarity žiaden problém a hlasoval za zmrazenie platov nielen poslancov, ale aj sudcov a prokurátorov.
Ak by sa budúci rok sudcom a prokurátorom nevalorizovali platy o štyri percentá, tak by mesačne prišli o tritisíc korún (99,58 €). Lipšic odmieta, že by sa tým u nich prejavila vyššia náchylnosť na korupčné správanie, ako to tvrdil Fico. "Tieto predpoklady premiéra považujem za škandál a urážku stoviek slušných sudcov a prokurátorov, u ktorých je čestné konanie vecou charakteru a nie peňazí," uviedol poslanec KDH. Podľa zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR sa im platy zvyšujú každý rok podľa toho, ako stúpne priemerná mzda v národnom hospodárstve.
Podľa zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR platy sa im zvyšujú každý rok, podľa toho ako stúpne priemerná mzda v národnom hospodárstve. Poslanci by sa mali Lipšicovým návrhom začať zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne v utorok.
Mečiarove ĽS-HZDS má výhrady voči novele zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorá je v parlamente v druhom čítaní. Minister dopravy Ľubomír Vážny zo Smeru-SD chce novelou presadiť, aby štát mohol využívať zákon na celú plánovanú cestnú sieť D1 až D4 a R1 až R8. Novela umožňuje odmeňovať osoby, ktoré budú súhlasiť s predajom, teda sa vyhnú vyvlastňovaniu.
„Náhrada za výkup pozemku alebo stavby je 1,2-násobok náhrady v peniazoch za ich vyvlastnenie podľa všeobecných predpisov, ak je kúpna zmluva uzatvorená pred začatím vyvlastňovacieho konania," navrhuje v novele Vážny. Štát je teda ochotný pred vyvlastnením zaplatiť o pätinu viac. Mečiar dnes povedal, že toto ustanovenie nemôžu podporiť. "Je to v rozpore s ústavou," uviedol s tým, že o tomto "právnom, legislatívnom probléme" budú rokovať.
Koalícia sa podľa Fica dohodla na zvolení dvoch členov - nominantov Smeru-SD a SNS - do Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF). Na poslednej schôdzi nezískali dostatočnú podporu. Z návrhu parlamentného pôdohospodárskeho výboru poslanci zvolili len troch kandidátov - Jána Bodnára (nominovaný ĽS-HZDS), Dagmar Valúchovú (nominovaná KDH) a Richárda Hamerlika (SMK). Do 11-člennej rady tiež zvolili všetkých šiestich nominantov vlády - Jozefa Kolesára, Miloslava Šebeka, Mariána Čakajdu, Slavomíra Eliaša (nominanti Smeru-SD), Ľubomíra Řeháka (nominant SNS) a Máriu Gajdošovú (nominant ĽS-HZDS).