BRATISLAVA. Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NRSR) v návrhu novely Trestného poriadku z dielne rezortu spravodlivosti jednohlasne navrhol pripomienku, ktorá zužuje možnosť prepustenia z kolúznej väzby na základe kaucie len na výnimočné prípady. Po rokovaní výboru to pre TASR potvrdil jeho predseda Mojmír Mamojka (Smer-SD).
"Ešte sa o tom bude diskutovať v pléne parlamentu, ale náš výbor má taký názor, aký má a jednomyseľne sme zahlasovali," komentoval hlasovanie opozičných, aj koaličných členov výboru Mamojka. Dodal, že výbor mal dnešné body programu vopred široko prediskutované, a preto rokovanie prebehlo v mimoriadne konštruktívnom duchu.
"Je tu nález Ústavného súdu SR, ktorý sa do určitej miery viaže na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ale my máme za to, že logika toho návrhu je asi diskutabilná, lebo pri prepustení z kolúznej väzby na kauciu môže dochádzať k ovplyvňovaniu svedkov a tým by sa marilo trestné stíhanie," vysvetlil Mamojka názor výboru, že možnosť prepustenia z kolúznej väzby na základe kaucie je v návrhu novely formulovaná príliš široko. Podpredseda KDH Daniel Lipšic navyše vyjadril názor, že aj Ústavný súd si vysvetlil rozhodnutie ESĽP v tejto otázke príliš široko, čo by sa v budúcnosti malo ďalej riešiť.
"My len poukazujeme na nález Ústavného súdu," reagovala štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Anna Vitteková, podľa ktorej sa rezort snažil zosúladiť Trestný poriadok s rozhodnutiami ústavného súdu aj v ďalších ustanoveniach. Vyjadrila tiež spokojnosť s hlasovaním výboru k obom normám z rezortu spravodlivosti, keďže s výnimkou otázky kaucií žiadna výraznejšia diskusia nevznikla. Okrem novely Trestného poriadku dnes totiž ústavnoprávny výbor prerokoval aj novelu zákona o Súdnej rade, tiež z dielne MS SR.
"Čo sa týka novely Trestného poriadku alebo zákona o Súdnej rade, či o politických stranách a hnutiach, sme sa v podstate zhodli, že majú racionálne jadro," poznamenal Mamojka. K všetkým menovaným normám dnes výbor schválil spoločné správy, podobne aj k novele zákona o voľbách do Európskeho parlamentu, ktorá reaguje na nové prerozdelenie kresiel v EP po vstupe Bulharska a Rumunska do Európskej únie.