BRATISLAVA. Aj Slovensko môže prispieť k úspešnému naštartovaniu Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT) so sídlom v Budapešti. Myslí si to predseda Riadiaceho výboru EIT Martin Schuurmans, ktorý vystúpil dnes v Bratislave na seminári venovanom práve EIT.
Inštitút je zameraný najmä na vytvorenie európskeho strediska vynikajúcich výsledkov vo vzdelávaní, výskume a inováciách. Na sídlo EIT neúspešne kandidovala tento rok aj Bratislava spolu s Viedňou.
Slovensko sa bude snažiť podľa ministra školstva Jána Mikolaja získať hneď prvý projekt EIT. "Verím, že inštitút pod jednou strechou vytvorí nielen priestor pre vzdelávanie, generovanie poznatkov a ich uskutočnenie v praxi, ale vytvorí i podmienky pre nadväzovanie partnerstiev krajín Európskej únie," povedal šéf rezortu školstva.
Ako uviedol pre TASR, dúfa, že aj Slovensko bude vedieť v spolupráci s inými štátmi pripraviť kvalitné projekty. "Veľa si od toho sľubujeme," komentoval s tým, že práve v hlavnom meste Slovenska prebieha vôbec prvá konferencia s možnými náčrtmi úloh inštitútu.
Predseda Riadiaceho výboru EIT Martin Schuurmans upozornil, že inštitút nemožno považovať za ďalšiu agentúru, ktorá sa špecializuje na financovanie projektov. Ozrejmil, že je to organizácia, ktorá sa snaží ošetriť isté vákuum v oblasti inovácií. Európa podľa neho síce dosahuje výborné výsledky vo výskume či využívaní technológií, je však potrebné maximalizovať zdroje, ktoré má k dispozícii, konštatoval. Upozornil tiež, že je potrebné popracovať a zdokonaliť sa tiež v školení a vzdelávaní mladých podnikateľov.
EIT nebude podľa eurokomisára Jána Figeľa nahrádzať doterajšie inštitúcie, ale naopak, bude motivovať, mobilizovať a spájať tých, ktorí majú záujem o ešte intenzívnejšiu spoluprácu s cieľom inovácií.
Figeľ je presvedčený, že práve inovácia je dôležitým predpokladom pre úspešnú stratégiu hospodárskeho rastu a zamestnanosti v Európe. "Pretože Európa má množstvo neotvorených, nevyužitých potenciálov práve pre nedostatok podmienok pre uznávanie kvalifikácií či pre mobilitu vzdelaných pracovných síl," zakončil.
Myšlienku EIT podporoval predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Podľa neho EIT pomôže urobiť Európu konkurencieschopnejšou na globálnej scéne a otvorí dvere inováciám.