Bratislava 24. novembra (TASR) - Rozvoju výskumu a vývoja na Slovensku by mohli napomôcť motivačné nástroje napríklad v podobe daňových úľav pre malé a stredné podniky. "Zníženie a odpočítateľná položka zo základu dane na to, čo sa do výskumu a vývoja dáva, sa bežne uplatňuje v rámci vyspelých krajín a mohlo by sa to bez zásadnej ujmy na príjmoch štátu pozitívne prejaviť," uviedol pre TASR Igor Chovan zo Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácii SR v rámci dnešnej konferencie Veda, výskum, technika a verejnosť.
Konštatoval, že práve malé a stredné podniky najviac pociťujú chýbajúce nástroje na podporu výskumu a vývoja. Objasnil, že menšie podniky by mali dostávať percentuálne väčší rozsah pomoci ako veľké podniky, keďže tie majú prostriedky na spolufinancovanie takýchto činností. "Prínosy zavedenia daňových úľav by sa prejavili vo zvýšení pridanej hodnoty výrobkov, ako aj v získaní nových technológií a v objeme výroby," doplnil.
Chovan pokračoval, že pre Slovensko to v oblasti výskumu a vývoja z pohľadu dynamiky rozvoja nevyzerá veľmi priaznivo. Poukázal aj na neustále klesajúce výdavky k pomeru hrubého domáceho produktu, na ktoré už upozornila aj Európska komisia. "Aj preto treba tieto motivačné nástroje uplatniť," poznamenal. Upozornil tiež na chýbajúcich ľudí v tejto oblasti, nakoľko mladí ľudia uprednostňujú finančne zaujímavejšie povolania. "Kreatívnych ľudí je napriek tomu, že máme technické aj prírodovedné univerzity, stále málo. Táto oblasť nie je atraktívna, čo treba zmeniť," konštatoval.
Na konferencii dnes vystúpil aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš, ktorý pre TASR povedal, že v oblasti stredného školstva by mali regióny poznať potreby veľkých subjektov. "Je dôležité, aby sme pripravovali ľudí, ktorí nájdu uplatnenie napríklad v automobilovom priemysle s ohľadom na to, že dnes sa v Trnavskom kraji vyrába a plánovane sa bude vyrábať 300.000 vozidiel ročne," objasnil. Podotkol, že tento región taktiež potrebuje odborníkov na energetiku, pre železničné opravovne a strojárne a iných. "Predikovať dopredu, aká bude reálna potreba odborníkov, čo sa týka počtu, ale aj zamerania v budúcnosti, to je otázka neustálej aktualizácie aj demografických faktorov, tiež ekonomického vývoja a otázka diskusie s predstaviteľmi firiem a profesijných zväzov," zhrnul.
Na konferencii, ktorú organizoval Zväz slovenských vedecko-technických spoločností, udelili ocenenie Propagátor vedy a techniky Jaroslavovi Valášekovi zo Slovenskej spoločnosti pre techniku prostredia, Mariánovi Komanovi zo Slovenskej spoločnosti priemyselnej chémie a Mariánovi Dzimkovi zo Slovenskej spoločnosti pre tribológiu a tribotechniku. Slovensko-českú plaketu za rozvoj spolupráce udelili Josefovi Ptáčkovi z Českej vedecko-technickej spoločnosti spojov.