BRATISLAVA/KANDAHÁR. Minister obrany Jaroslav Baška odovzdal v Afganistane vianočné pozdravy od blízkych slovenským vojakom, ktorí slúžia v misii ISAF. Spolu s delegáciou šéf rezortu obrany navštívil príslušníkov Ozbrojených síl SR v tejto stredoázijskej krajine po druhý raz.
"Je to pekná forma ako pripomenúť našim vojakom, ktorí sú tisíce kilometrov od domova, blížiace sa Vianoce," povedal k odovzdaniu pozdravov Baška.
Minister okrem leteckej základne v Kandaháre navštívil aj vojakov v provincii Uruzgán v tábore Tarin Kowt, kde od septembra pôsobí slovenská strážna jednotka. "Afganistan sa stáva našou najdôležitejšou misiou," povedal Baška. Zároveň dodal, že pre slovenských vojakov je práve táto misia zároveň najnebezpečnejšia. Najmä v posledných mesiacoch bola základňa v Kandaháre často ostreľovaná raketami.
Šéf rezortu obrany je v stredoázijskej krajine po polroku, keď ju v máji navštívil aj s ministrom zahraničných vecí Jánom Kubišom. Slovensko má v súčasnosti v Afganistane 121 vojakov, pričom do konca budúceho roka plánuje ich počet zdvojnásobiť. Už 1. decembra pribudne na leteckej základni v Kandaháre strážna jednotka zložená z príslušníkov Vojenskej polície. Vyslanie tejto jednotky do vojenskej operácie ISAF, ktorá bude zodpovedná za jednu zo vstupných brán do leteckej základne v počte do 50 príslušníkov Ozbrojených síl SR, schválila Národná rada SR ešte v júni.
Do afganskej provincie Uruzgán odišlo v septembri 45 vojakov strážnej čaty z 11. motorizovaného práporu v Martine. Ich úlohou je strážiť tábor vojakov NATO Tarin Kowt, v ktorom tvoria najväčšiu časť holandské jednotky. Slovensko chce mať v Afganistane spolu tri strážne jednotky a pribudnúť má aj výcvikový tím. V misii na Cypre má Slovensko 196 vojakov, v Bosne a Hercegovine 35 príslušníkov ozbrojených síl a v Kosove 134.
Na základni v Kandaháre museli obedovať v nepriestrelných vestách
Počas poslednej rotácie slovenského kontingentu, ktorá do Afganistanu prišla začiatkom júna, napočítali 32 raketových útokov. Toľko útokov zaznamenali predchádzajúce dve rotácie príslušníkov ozbrojených síl spolu. Posledný z atakov na základňu sa podľa slovenských vojakov odohral asi pred týždňom. V septembri však pre zvýšené nebezpečenstvo rakiet smerujúcich na základňu museli v nepriestrelných vestách aj obedovať.
"Chlapci to zvládli pomerne dobre, aj keď to určite pôsobilo na psychiku každého z nich. Niekedy sme mali za jednu noc aj tri útoky. Myslím, že to zobrali s humorom a zvládli to," zhodnotil veliteľ roty František Mihalovič obdobie častých raketových útokov.
"Každý deň sa tu niečo deje, raz je to prepadnutý konvoj, raketový útok alebo samovražedný atentátnik," povedal pre TASR jeden zo slovenských vojakov. "Nikdy nevieš kedy a kam raketa padne, niekedy len preletí ponad základňu a dopadne až za ňou," pokračuje. Podľa vojakov militanti odpaľujú rakety z primitívnych zariadení, niekedy len vykopú jamu a rakety približne nasmerujú na základňu.
"Tu človek zistí koho miluje, koho má rád. Najviac si to človek uvedomí v kryte, čo mu vlastne chýba," povedal Milan Podsklan, pre ktorého je Afganistan prvou misiou. "Najviac sa teším na rodinu a blízkych," uzavrel.
Prvé, čo musia vojaci urobiť, keď na leteckej základni v Kandaháre zaznie siréna, ktorá ohlasuje raketový útok, je okamžite ľahnúť tvárou k zemi. Potom najbližšie minúty počkať, kým nezaznie výbuch, vziať nepriestrelnú vestu a prilbu a skryť sa do bunkra. Tam počkajú, kým sa neskončí poplach.
Slovenskí ženisti v Afganistane by chceli rozšíriť svoj mandát
Slovenskí ženisti na leteckej základni v afganskom Kandaháre by chceli, aby im rozšírili mandát v operácii ISAF. Odmínovači chcú pôsobiť na väčšom území a rozšíriť svoje činnosti.
"Momentálne má multifunkčná ženijná rota mandát len na pôsobenie na základni KAF Kandahár, kde je síce ešte veľa práce, ale pokiaľ to pôjde takto ďalej, bolo by vhodné rozšíriť mandát na pôsobenie približne do desiatich kilometrov od základne," povedal pre TASR veliteľ roty František Mihalovič.
"Táto základňa expanduje rýchlym tempom a tým pádom bude treba vyčistiť ďalšie územia," doplnil. Ženisti by uvítali aj to keby nemuseli na likvidáciu nevybuchnutej munície volať iné jednotky, keďže to vedia aj sami, len na to nemajú mandát. Zároveň odhadujú, že na základni by bolo dosť odmínovacích prác pre ďalších 40 vojakov.
Mihalovič však poukázal na to, že by sa mala zlepšiť výstroj vojakov. "Máme vyhovujúce topánky, za posledných 15 rokov fungovania neboli zavedené takmer žiadne nové mechanizmy, používame tu zastaranú techniku a častokrát aj na úkor výsmechu cudzích armád," povedal.
Slováci s Kanaďanmi v hokejbale ešte neprehrali
V tomto ročníku Kandahárskej hokejbalovej ligy Slováci porazili Kanaďanov už osemkrát. Z 19 družstiev ligy, ktorej zápasy sa pravidelne odohrávajú medzi mantinelmi na leteckej základni v Kandaháre, je 18 zložených z kanadských vojakov a jedno z príslušníkov slovenského kontingentu. Slovákom sa však tento ročník nepodarí dohrať v rovnakej zostave, keďže 11. decembra ich vystrieda už piata rotácia.
Okrem hokejbalu si vojaci môžu chvíle voľna na základni spríjemniť aj koncertmi, ktoré usporadúvajú najmä Američania a Kanaďania, nákupmi v obchodoch - bez dane, v posilňovni alebo inými športmi. Súčasťou základne, na ktorej pracuje okolo 14.000 ľudí a ktorá je najväčšou základňou NATO, je aj kostol, mešita a ekumenická miestnosť.
Maximálnou povolenou rýchlosťou v objekte základne je 16 km/h a platia tam pravidlá cestnej premávky ako v USA. V noci je zakázané svietiť bielym svetlom a zakázané je aj vyhadzovať poškodené uniformy. Mohol by ich totiž niekto zneužiť.