STARÉ HORY. Sťahovavé vtáky sa na zimu premiestňujú z chladnejších oblastí do teplejších. Niektoré operence zo severu Európy migrujú na južný cíp kontinentu, ďalšie až do Afriky. Vtáky, ktoré u nás zimujú, zostupujú z vyšších polôh do nížin, kde majú počas zimy podstatne priaznivejšie klimatické pomery a podmienky na prežitie.
"Zvláštne sa však u nás správajú volavky popolavé. Tie sa totiž z teplejších nížinných stanovíšť na zimné mesiace sťahujú vyššie, k bystrinám v horských dolinách. Nasťahovali sa už do horských dolín vo Veľkej Fatre pri Tureckej, Hornom Jelenci a v Revúckej doline. Tiež k Dolnému Jelencu a do Korytnickej doliny v Nízkych Tatrách," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Nasťahovanie sa volaviek popolavých do klimaticky drsnejšieho prostredia než je to, v ktorom žijú počas hniezdenia, súvisí s ich prístupom k potrave. Na hniezdnych lokalitách v nižších polohách pomaly tečúce väčšie rieky zamŕzajú, takže ľad zabráni týmto vtákom prístup k potrave, k menším rybkám a k obojživelníkom. Oproti tomu rýchlo tečúce horské bystriny ani počas extrémne chladného počasia na miestach v okolí kaskád nezamŕzajú. Práve preto aj menšie horské jarčeky predstavujú pre zimujúce volavky stanovištia, kde počas nepriaznivého chladného obdobia nájdu akú-takú potravu, dodal Saniga.
Vo svojom "prechodnom domove" pri horských riavach pobudnú volavky až do jarných mesiacov. Väčšinou v apríli sa odtiaľ nenápadne vytratia a nasťahujú sa do svojho pravého domova, do pobrežných porastov v okolí pokojne tečúcich riek. Tam obyčajne viacero párov vytvára pre tieto vtáky charakteristické kolónie.