BRATISLAVA. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) bude v Národnej rade vysvetľovať okolnosti rekonštrukcie Bratislavského hradu. Požiadal ho o to poslanec KDH Július Brocka.
Kresťanský demokrat upozornil, že poslanci nepoznajú zámer prestavby časti hradu na poslanecké ubytovne a garáže pre zamestnancov NR SR. "Takáto stimulácia domáceho dopytu nie je najvhodnejším riešením v čase finančnej krízy," povedal. Celkovú sumu približne štyri miliardy Sk (132,7 milióna eur), ktorú by mala rekonštrukcia pohltiť, považuje za neadekvátnu.
Poslanci Národnej rady SR naopak nebudú na aktuálnej schôdzi diskutovať o opatreniach na ochranu slovenskej ekonomiky pred dopadmi finančnej krízy. S týmto procedurálnym návrhom prišiel opozičný poslanec SDKÚ-DS Ivan Mikloš s tým, že diskusia mala byť zaradená ako prvý bod programu schôdze.
So svojím návrhom neuspel ani poslanec SDKÚ-DS Pavol Frešo, ktorý žiadal, aby vláda predložila parlamentu správu o pezinskej skládke. "NR SR má povinnosť podporiť občanov, ktorí majú strach o svoje zdravie a zdravie svojich detí," konštatoval s tým, že aktivisti začnú protestovať pred Úradom vlády SR, lebo kabinet podľa nich vo veci nekoná. Líder SNS Ján Slota ho upozornil, že minister životného prostredia Ján Chrbet (nominant SNS) zastavil výstavbu skládky do 4. decembra, kým v tejto veci rozhodne súd.
Poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec neuspel so žiadosťou o uznesenie NR SR, v ktorom by parlament žiadal vládu neminúť peniaze občanov, ktorí vystúpia z druhého dôchodkového piliera. Štefanec chcel, aby sa zdroje sporiteľov uložili na účet Národnej banky Slovenska.
Viliam Novotný (SDKÚ-DS) rovnako neúspešne požadoval od ministra zdravotníctva Richarda Rašiho (nominant Smeru-SD), aby parlament informoval o situácii v súvislosti s rušením lôžkovej časti Leteckej vojenskej nemocnice (LVN) v Košiciach, jej presunom do Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura a následným presťahovaním Detskej fakultnej nemocnice do priestorov LVN, ktoré sa majú rekonštruovať.
Poslanec za Smer-SD Ján Kvorka stiahol z rokovania parlamentu svoju novelu zákona o meste Martin. Podľa nej by malo na špecifické úlohy mesta Martin prispievať zo štátneho rozpočtu ministerstvo kultúry, Kvorka finančnú čiastku nešpecifikoval. To mu vyčítalo ministerstvo financií, ktoré ho z tohto dôvodu žiadalo, aby návrh dopracoval.
Poslanci si tiež minútou ticha uctili pamiatku tragicky zosnulého bývalého generálneho prokurátora Milana Hanzela.
Schôdzi bude dominovať návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2009. Podľa koaličnej dohody by mali verejné financie v roku 2009 hospodáriť s deficitom na úrovni 2,08 percenta. Je to o 0,38 percentuálneho bodu viac, ako schválil v polovici októbra vládny kabinet. Dohodnuté zvýšenie deficitu bude v absolútnych číslach znamenať zhoršenie hospodárenia verejných financií o približne desať miliárd Sk (331,94 milióna eur).
V najbližších dvoch týždňoch čaká poslancov aj rozhodnutie o zúžení imunity týkajúce sa postihov za alkohol za volantom, o návrhu na zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov pre hospodársku krízu, ako aj uvádzaní geografických názvov v učebniciach pre národnostné menšiny. Na rad sa dostane tiež očakávaný cestný zákon, ako aj voľba posledných dvoch členov Rady Slovenského pozemkového fondu.
Snemovňa by mala ešte dnes prerokovať vládnu novelu zákona o zdravotných poisťovniach (ZP), podľa ktorej by mala vláda schvaľovať rozpočty nielen štátnych, ale aj súkromných ZP. Výhrady k tejto novele predniesol na pondelkovej (24.11.) Koaličnej rade líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Domnieva sa totiž, že tento návrh sa v niekoľkých veciach dotýka Ústavy SR, a preto by do toho nemala vláda vstupovať.
Snemovňa by mala rozhodnúť aj o sérii sociálnych zákonov z dielne ministerstva práce. Podľa návrhu novely zákona o príspevku pri narodení dieťaťa by sa mal prídavok na dieťa od začiatku budúceho roka zvýšiť zo súčasných 540 Sk (17,92 eura) na 640 Sk (21,24 eura) mesačne. Právna úprava zároveň rozširuje poskytovanie príplatku pri narodení dieťaťa vo výške 20.440 Sk (678,48 eura), ktorý sa doteraz vyplácal len na prvorodené dieťa, aj na druhé a tretie.
Novela zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa určuje, že príspevok na starostlivosť o dieťa má štát od začiatku budúceho roka vyplácať aj rodičom, ktorí sa rozhodnú vykonávať zárobkovú činnosť a zabezpečia starostlivosť o svoje dieťa do troch rokov inou právnickou alebo fyzickou osobou.
Podľa novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi by mala motivačný príspevok od januára 2009 nahradiť dávka v sume 500 Sk (16,60 eura) mesačne. Na ňu majú mať nárok všetky nezaopatrené deti v hmotnej núdzi bez ohľadu na prospech v škole za podmienky, že si plnia povinnú školskú dochádzku.
Poslanci budú rokovať aj o rozšírení platnosti zákona o mimoriadnych jednorazových opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest na celú plánovanú sieť diaľnic a rýchlostných ciest. Novela zároveň počíta s tým, že v prípade, ak vlastník uzavrie kúpnu zmluvu so štátom ešte pred začatím vyvlastňovacieho konania, získa 1,2-násobok náhrady v peniazoch, akú by dostal po vyvlastnení.
Pracujúci s nízkym príjmom na úrovni blízkej minimálnej mzdy, ktorí v súčasnosti neplatia daň z príjmu, by mali získať nárok na príspevok zo strany štátu vo forme tzv. zamestnaneckej prémie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov. Títo zamestnanci by si pritom mali prilepšiť mesačne v priemere o 209 Sk (6,84 eura), čo predstavuje nárast ich disponibilných príjmov o 2,8 percenta.