BRATISLAVA. Pred Úradom vlády dnes opäť demonštrovali desiatky odporcov kontroverznej skládky odpadu v Pezinku. Protestnými akciami chcú občianski aktivisti urýchliť rozhodovanie ministerstva životného prostredia (MŽP) o tom, či stavba je v súlade so zákonmi. Skládka by podľa skorších informácií mala byť dostavaná na budúci mesiac. Ministerstvo dnes stavbu skládky dočasne pozastavilo predbežným opatrením, konečné rozhodnutie však zatiaľ nevydalo.
Zástupcovia aktivistov dnes zopakovali, že skládka je podľa nich v rozpore s územným plánom mesta. "V kauze pezinská skládka sme doposiaľ boli svedkami evidentného podvodu na ľuďoch, boli sme svedkami zneužitia moci, hrubozrnného pošliapavania zákonov a arogantných klamstiev," vyhlásila na zhromaždení zástupkyňa občianskych aktivistov Zuzana Čaputová, podľa ktorej bola dnes zaslaná aj petícia do Európskeho parlamentu.
Aktivisti ešte nevideli oficiálne predbežné opatrenie, ktorým Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR nariadilo zastaviť všetky stavebné práce na kontroverznej pezinskej skládke.
"To rozhodnutie z ministerstva som nevidel, mám informáciu iba z médií," povedal dnes pre agentúru SITA Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.
Na demonštrácii sa na začiatku zúčastnil aj minister životného prostredia Ján Chrbet (SNS), ktorého ministerstvo dnes stavbu skládky pozastavilo. Demonštranti však jeho príhovor prerušovali nespokojnými výkrikmi a piskotom.
Dôvodom pozastavenia výstavby je podľa ministerstva možnosť, že rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá stavbu povolila, bude zmenené alebo zrušené. Práve verdikt inšpekcie posudzuje v takzvanom mimoodvolacom konaní ministerstvo, ktoré je v tomto prípade nadriadeným orgánom SIŽP. Hovorca ministerstva Peter Višváder nespresnil, kedy sa konanie skončí. Podľa neho zákon neuvádza žiadne termíny.
Voči predbežnému opatreniu ministerstva je možné podať odvolanie, to však nemá odkladný účinok. Až do konečného rozhodnutia by tak práce na skládke mali byť pozastavené. Zástupca investora skládky Westminster Brothers Marián Kočner sa k rozhodnutiu zatiaľ odmietol vyjadriť. "Až keď mi to bude doručené, vtedy sa k tomu viem vyjadriť," povedal ČTK Kočner.
Zástupkyňa aktivistov Čaputová síce rozhodnutie ministerstva uvítala, podľa nej sa však na skládke zatiaľ preinvestovali milióny korún. "Napriek tomu to považujeme za dobrú správu, ale čakáme, aby ministerstvo sa chopilo svojej právomoci a rozhodlo o zákonnosti rozhodnutia," povedala ČTK Čaputová. Postup SIŽP má na podnet aktivistov preskúmať 4. decembra aj bratislavský krajský súd.
Skládka, ktorá má byť dokončená v polovici budúceho mesiaca, dostala v minulosti aj politický rozmer, keďže sa do jej výstavby zapojili tiež predstavitelia Smeru-SD premiéra Roberta Fica. Dnes sa na demonštrácii zúčastnili aj viacerí zástupcovia opozičných strán.

Beata
Balogová
