BRATISLAVA. Smer povedie vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Boris Zala, druhým na kandidátke bude podpredseda strany, terajší europoslanec Vladimír Maňka.
Dohodlo sa na tom v utorok v Bratislave rozšírené predsedníctvo najsilnejšej vládnej strany. Definitívnu kandidátku schváli v januári. Za najväčší problém volieb do EP označil premiér Robert Fico predpokladanú nízku účasť voličov. Smer ju odhaduje na 15 až 17 percent, ako to bolo v predošlých eurovoľbách. Preto je potrebné, aby všetky politické strany aktivizovali voličov.
"Poslanci Európskeho parlamentu čím ďalej, tým viac disponujú väčšími právomocami a Slovensko bude reprezentované týmito poslancami na dlhé obdobie. Preto by som privítal, keby verejnosť týmto voľbám venovala väčšiu pozornosť," povedal Fico.
Do eurovolieb chce opäť aj Flašíková-Beňová
Eurposlankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer) sa chce tiež uchádzať o miesto na kandidátke do budúcoročných eurovolieb. "Samozrejme, že sa budem uchádzať o miesto na kandidátke," povedala Flašíková Beňová dnes pre agentúru SITA.
Zároveň dodala, že rešpektuje uvedený návrh predsedníctva strany. Nepovažuje ho však za vyslovenie nespokojnosti s jej prácou. Flašíková Beňová pred štyrmi rokmi viedla kandidátku Smeru vo voľbách do Európskeho parlamentu.
Strana verí Gašparovičovi
Smer schválil aj postup v prezidentských voľbách. "Kandidátom, ktorého budeme všetkými vlastnými silami podporovať, je súčasný prezident Slovenskej republiky pán Gašparovič." Ficova strana je presvedčená, že Ivan Gašparovič spĺňa všetky predpoklady, aby bol naďalej dobrým prezidentom SR. Verí, že vo voľbách na budúci rok bude úspešný.
Predseda parlamentu Pavol Paška vysvetlil, prečo nie je možné spojiť v roku voľby prezidenta a poslancov do EP. Bránia tomu volebné zákony a ústavné lehoty. Európske voľby budú v SR zrejme v sobotu 6. júna 2009. Európska komisia ich vyhlásila na týždeň medzi 3. a 7. júnom. Prezidentovi sa funkčné obdobie končí 15. júna, voľby musia byť najneskôr 60 dní pred skončením mandátu. "To znamená, nie je to technicky možné," konštatoval
Fico po rokovaní rozšíreného predsedníctva oznámil dobudovanie štruktúr strany. "Dnes sme vytvorili 79. okresnú organizáciu, čiže sme strana, ktorá má štruktúry vo všetkých okresoch," povedal novinárom.
Ak sa potvrdia vážne pochybenia, odvolať Januška nebude problém
Premiér zatiaľ neuvažuje o odvolaní ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Januška, ak kontrola potvrdí nezákonnosť medializovaných tendrov, nebude s tým mať problém. "Pokiaľ Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) potvrdia vážne pochybenia pri výberovom konaní alebo pri tendroch, ktoré sa realizovali na jednotlivých rezortoch, v danom prípade je taký pertraktovaný rezort ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, nebudem mať žiadny problém prijať rozhodnutia, vyvodiť z toho osobnú zodpovednosť."
ÚVO začal kontrolu v pondelok, s predsedom NKÚ bude v stredu hovoriť o tom, ako urobiť kontrolu čo najskôr. Výsledky oboch budú určite známe do konca roka. Prípad ministra Jaroslava Izáka, ktorého odvolal hneď, bol podľa neho odlišný. Informácie o prepojení Avocatu a Zamedie na predsedu SNS má, ale potrebuje relevantné podklady.
Fico: Tipos zbabral Mikloš
"V prípade Tiposu je pre nás všetko úplne jasné," vyhlásil premiér. "Ak to niekto zbabral, tak je to pán Mikloš, pretože mal možnosť túto vec za 21 miliónov korún urovnať pred niekoľkými rokmi a neurobil to." Nie je možné nerešpektovať právoplatný rozsudok Najvyššieho súdu a nevyplatiť v kauze Tipos dve miliardy (66 387 837 €). Každý deň plynú 300 tisícové (9 958 €) úroky z omeškania, dodal premiér. Odvolal sa aj na stanovisko Generálnej prokuratúry.
"Akýkoľvek podnet, ani akýkoľvek opravný prostriedok nemá vplyv na povinnosť štátu vyrovnať to, čo nám ukladá rozsudok Najvyššieho súdu," objasnil toto stanovisko. "My sa skôr budeme pýtať pána Mikloša, čo s tým mieni robiť." Exminister financií by podľa neho mal za všetky jeho pochybenia sedieť "300 rokov vo väzení. Ale bohužiaľ, tá štipka spravodlivosti na Slovensku neexistuje."
Tri vládne strany sa na rozpočte zhodli
Fico konštatoval zhodu vládnej koalície na štátnom rozpočte na budúci rok, čo bude mimoriadne dôležité pre stabilitu štátu a zavedenie eura. "Predsedníctvo (Smeru) v plnej miere podporuje návrh, aby štátny rozpočet bol schválený v Národnej rade Slovenskej republiky s plánovaným deficitom 2,08 percenta," uviedol. V rámci EÚ sú len štyri krajiny, ktoré znižujú deficit a Slovensko je medzi nimi, čo považuje za veľký úspech vlády.
Odpoveďou opozícii je podľa Fica, že "veľké podniky nebudú prepúšťať, ako sa hovorilo, inflácia bude nižšia, ako sa predpokladalo, hospodársky rast bude najvyšší v Európskej únii, nezamestnanosť je stále na tej istej úrovni, dokonca nám aj klesá, ľudia vkladajú s dôverou peniaze do bánk". Vláda tak bude môcť zatlačiť na banky, aby nešpekulovali s poplatkami a neboli také konzervatívne pri finančných tokoch, ktoré sú životne dôležité pre podnikateľský sektor.
"Myslím, že sme na Slovensku zaviedli určitú mieru stability a pokoja," konštatoval premiér. "Inflácia je absolútne zvládnutá, dokonca si myslím, že by mohlo dôjsť aj k určitému poklesu." Je to podľa neho aj výsledkom boja proti zbytočnému zdražovaniu.