KOŠICE. Približne sto všeobecných lekárov zo Slovenska dnes zaslalo petíciu do Národnej rady SR a Výboru NR SR pre zdravotníctvo so žiadosťou o riešenie platenia lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) a jej zlej organizácie.
Porušujú sa naše ľudské práva, sme nezaplatení. Pracujeme za 50 - 250 Sk (1,66 - 8,30 eura) /hod nočnej práce, z toho ešte odvádzame 19-percentnú daň, uvádza sa v petícii.
Nespokojní lekári žiadajú zmenu zákona o LSPP, podľa ktorého sú nútení pracovať 32,5 hodiny bez oddychu v prípade, že slúžia pohotovosť, čím sa porušujú ich ľudské práva, ktoré každému občanovi garantuje Ústava SR. Okrem toho väčšina ambulancií LSPP je už sprivatizovaná a všeobecní lekári, ktorí sú tiež samostatné podnikateľské subjekty, sú povinní zo zákona slúžiť na súkromnej LSPP a podieľať sa na tvorbe jej zisku, čím je porušený Obchodný zákonník.
Aj my, lekári, potrebujeme oddych po 8,5-hodinovom pracovnom dni, pretože v prípade LSPP bez oddychu nastupujeme z dennej práce do nočnej pohotovosti a ráno zase ihneď do dennej služby na svoju ambulanciu. Porušovanie ľudských práv je žalovateľné na súde a porušovanie Obchodného zákonníka je trestné, argumentujú lekári prostredníctvom členky petičného výboru Štefánie Kuľašovej, podľa ktorej je v niektorých okresoch platenie pohotovostných služieb lekárov dehonestujúce. Niekde lekári dostávajú 50 80 korún (1,66 2,66 eura)/hod nočnej práce cez týždeň, pričom študenti brigádničia cez prázdniny za 78 korún (2,59 eura)/hod dennej práce, uvádza Kuľašová.
Podľa všeobecných lekárov by vzhľadom na závažnosť práce a zodpovednosť za ľudské životy bola primeraná mzda za hodinu nočnej pohotovosti 500 korún (16,60 eura) a riešením by bolo aj zriadenie profesionálnej LSPP, ako je tomu na rýchlej zdravotníckej pomoci. Ak by to bolo slušne zaplatené, určite by sa lekári našli. Možno aj my by sme slúžili dobrovoľne za takúto cenu, ale nie z donútenia, dodala Kuľašová.