Bratislava 28. apríla (TASR) - Daňové nedoplatky v slovenskej ekonomike vzrástli od roku 1998 o 22 miliárd Sk na viac ako 62 miliárd Sk v roku 2000, čo poukazuje na neefektívnosť daňovej reformy zatiaľ realizovanej Ministerstvom financií (MF) SR. V dnešnej relácii rádia Twist - Duel alebo Dialóg to uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR a bývalý minister financií Miroslav Maxon.
HZDS podľa M. Maxona podporí poslanecký návrh novely zákona o dani z príjmu, ktorým sa znižuje daň z príjmu právnických osôb z 29 na 19 percent, tak, aby sa dostal do druhého čítania a poslanci ho mohli podrobiť ďalšej diskusii. Podľa Maxona by bolo rozumnejšie znižovať daň postupne, a to vzhľadom na riziká, ktoré pri takom výraznom krátení dane existujú. Pozitívny výnos z daní, ktorý sa objavil po znížení dane z príjmov právnických osôb na 29 percent, sa totiž prejavil najmä u veľkých korporácií s viac ako 1000 zamestnancami, ale nie v menšom podnikateľskom sektore.
Podľa druhého diskutujúceho - predsedu Demokratickej strany (DS) Ľudovíta Kaníka je daňové a odvodové zaťaženie v SR, keď občan odvádza štátu z 1 Sk až 46 halierov, neúmerne vysoké. Poslanci preto suplujú predkladaním návrhov zákonov znižujúcich daňové zaťaženie úlohu Ministerstva financií (MF) SR. Kaník s Maxonom sa zhodli, že pri znižovaní zaťaženia bude nevyhnutná reforma celého odvodového systému, teda aj systému zdravotného a sociálneho zabezpečenia.
Prijatím zákona znižujúceho daň z príjmu by podľa Kaníka neprišlo k výpadkom v príjmoch štátneho rozpočtu (ŠR). Pri nižšej dani sa podnikom "nevyplatí" daň neplatiť alebo vyvážať peniaze s vysokými nákladmi do vybudovaných offshore centier. Rezervy je podľa neho potrebné hľadať aj na strane výdavkov ŠR - v stále vysokých nákladoch na štátnu správu.
*tkc som