BRATISLAVA.
Ako pre agentúru SITA povedal hovorca prezidenta SR Marek Trubač, kancelárie prezidentov SR a MR sa zatiaľ nedohodli na mieste stretnutia hláv oboch štátov, termín 6. december však nášmu prezidentovi vyhovuje. Keď podľa Trubača maďarská strana odmietla návrh na stretnutie 5. decembra v Slovenskom Komlóši v Maďarsku, ponúkli jej ako miesto rokovania Belú (okr. Nové Zámky), ktorá leží neďaleko Štúrova. Maďarská strana zatiaľ na ponuku stretnúť sa v Belej neodpovedala.
Ako pre médiá uviedol Ivan Gašparovič v piatok 21. novembra, rokovanie so svojím maďarským partnerom by uprednostnil práve počas plánovaného veľkého stretnutia v Slovenskom Komlóši, v Békešskej župe - stredisku slovenskej menšiny v MR. Na stretnutí sa mala preberať otázka postavenia a pozície národnostných menšín a obaja prezidenti sú naň pozvaní.
Podľa Trubača maďarská strana informovala o pripravovanom stretnutí prezidentov SR a MR v Ostrihome jednostranne, bez dohody so slovenskými partnermi. Správu o stretnutí hláv Maďarska a Slovenska zverejnila v utorok 25. novembra maďarská tlačová agentúra - MTI. MTI, s odvolaním sa na informácie kancelárie maďarského prezidenta uviedla, že na stretnutí 6. decembra v Ostrihome sa dohodli obaja štátnici v utorok. Plánovanú schôdzku mal iniciovať Sólyom, pričom pôvodne navrhol dátum 29. november.
Termín prezidentovi SR nevyhovoval, lebo v tom čase je ešte na Slovensku generálna guvernérka Kanady Michaëlle Jean, ktorú do SR oficiálne pozval prezident Ivan Gašparovič. Navrhol preto stretnutie v Slovenskom Komlóši. Ako pre agentúru SITA dodal hovorca prezidenta SR Marek Trubač, obsahom schôdzky nemajú byť témy, v ktorých sa obe strany nezhodnú, teda nie krivdy z minulosti, ale spoločná budúcnosť Slovákov a Maďarov a ich spolupráca v jednotnej Európe.
Na spoločné slovensko-maďarské stretnutie hláv štátov vyzval svojho maďarského partnera Ivan Gašparovič 11. novembra vo Varšave, počas osláv 90. výročia znovunadobudnutia nezávislosti Poľska. Predložil aj návrh spoločného vyhlásenia prezidentov SR a MR. Slovenská strana navrhla vo vyhlásení "vyjadriť znepokojenie nad súčasným vývojom v slovensko-maďarských vzťahoch, ktorý eskaluje predovšetkým pod vplyvom iniciatív extrémistických skupín".
Prezidenti by mali tiež vyhlásením odmietnuť prejavy extrémizmu na oboch brehoch Dunaja a vyzvať občanov aj politikov, aby na zlepšenie vzťahov medzi oboma národmi a štátmi využili dialóg, spoluprácu a porozumenie. Podľa Gašparoviča sa nemožno stále vracať do histórie, treba zabudnúť na to, čo nás rozdeľuje a hľadať to, čo nás spojí v budúcnosti.