BRATISLAVA. Spružnenie vydávania víz do Spojených štátov amerických pre študentov by pomohlo aj americkej strane. Na dnešnom rokovaní Zahraničného výboru Národnej rady SR to vyhlásil nový veľvyslanec SR v USA Peter Burian s tým, že USA za posledné obdobie zaznamenali pokles počtu zahraničných študentov na svojich univerzitách.
"Študentské víza sú osobitnou kategóriou, tak, ako sú napr. pracovné víza," uviedol na otázku, či sa bude snažiť o ich zrušenie. V súčasnosti má Slovensko s USA bezvízový styk vzťahujúci sa na turistov, študenti ich potrebujú naďalej.
Burian tiež zdôraznil, že otázka prípadného nevpustenia slovenského turistu z letiska na pôdu Spojených štátov aj v čase bezvízového styku je vecou americkej administratívy. "Budeme sa spoliehať na férový prístup a chceme urobiť všetko preto, aby bezvízový styk bol objektívny a aby neprinášal dodatočné problémy," objasnil. Občanom, ktorých napriek splneným náležitostiam do USA nevpustia, odporúča, aby o svojom prípade aktívne informovali. "Z našej pozície je možné zozbierať pozitívne, ale hlavne negatívne skúsenosti a prezentovať ich americkej strane ako niečo, čo treba riešiť. To je asi jediná cesta," povedal.
Zahraničný výbor zároveň odobril správu o Zameraní činnosti zastupiteľského úradu vo Washingtone, v ktorej Burian popisuje hlavné ciele svojho pôsobenia. "Slovensko by sa malo zapájať do riešenia otázok západného Balkánu, ale aj do otázok, kde SR kooperovala s USA počas nášho členstva v Bezpečnostnej rade OSN, a tými sú boj proti terorizmu či boj proti zbraniam hromadného ničenia," uviedol na margo svojho prvého cieľa, ktorým je rozvoj transatlantického dialógu.
Druhou oblasťou je úroveň čisto bilaterálnych vzťahov. "Tu na základe zrušenia vízovej povinnosti vidím veľký priestor pre zintenzívnenie kontaktov s tými inštitúciami, ktoré práve z dôvodu komplikovanej vízovej procedúry nemali možnosť širšie sa zapojiť," informoval Burian členov výboru. Podľa neho ide najmä o vedecké a školské inštitúcie. Treťou oblasťou je skúmanie možností prilákania investorov na Slovensko.
Na základe podnetu predsedu výboru Borisa Zalu, aby sa snažil o získanie niekoľkých kongresmanov, ktorí by zahrnuli do svojej agendy aj spoluprácu s NR SR, Burian podotkol, že pozná niekoľkých amerických politikov, ktorí majú slovenské korene, resp. sa o náš región zaujímajú. "Súhlasím ale s tým, že nejaké veľké kontakty medzi Zahraničným výborom NR SR a Zahraničný výborom Kongresu alebo Senátu sa nedajú očakávať," podčiarkol.
Peter Burian odovzdá kópie svojich poverovacích listín americkej strane 2. decembra, 3. decembra sa stretne s prezidentom USA Georgeom W. Bushom. Od tohto dátumu bude funkciu veľvyslanca vykonávať plnohodnotne. Spokojnosť s rozhodnutím vlády vybrať na tento post Buriana, ktorý od 22. decembra 2004 pôsobil ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec - stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku, vyjadrili aj opoziční poslanci Zahraničného výboru NR SR.