BRATISLAVA. Súčasná právna úprava o Špeciálnom súde (ŠS) nevytvára podľa prokurátorky Generálnej prokuratúry SR Evy Kukanovej predpoklady pre nezávislosť sudcov tohto súdu, dokonca ich vážne spochybňuje a spochybňuje aj nezávislosť samotného Špeciálneho súdu.
Prokurátorka to uvádza v stanovisku k podnetu na začatie konania pred Ústavným súdom SR, ktorý má agentúra SITA k dispozícii. Podľa prokurátorky súčasná právna úprava totiž nevylučuje účelové zásahy do zloženia senátov ŠS a tiež senátov Najvyššieho súdu (NS) SR, ktoré rozhodujú o odvolaniach proti rozhodnutiam ŠS. Prokurátorka to konštatuje v súvislosti s udeľovaním bezpečnostných previerok pre sudcov, ktorí pôsobia na ŠS a v odvolacích senátoch NS, ktoré udeľuje Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).
"Podmienenie oprávnenia vykonávať funkciu sudcu ŠS a na NS v senáte, ktorý rozhoduje o opravných prostriedkoch proti rozhodnutiam ŠS je účelové - smeruje len k oprávneniu NBÚ vykonávať bezpečnostnú previerku sudcov. A tak v podstate NBÚ rozhoduje o tom, či sudca spĺňa podmienku na výkon funkcie na ŠS a či sudca ŠS smie vo funkcii zotrvať," konštatuje v stanovisku prokurátorka Kukanová.
Prokurátorka Generálnej prokuratúry SR tiež upozorňuje, že ŠS je súdom prvého stupňa, ale jeho sudcovia majú rovnaký plat ako sudcovia súdov tretieho stupňa a nie sú zaradení do platovej skupiny podľa dĺžky praxe. Predseda a podpredsedovia ŠS majú rovnaký funkčný príplatok za riadiacu činnosť ako predsedovia a podpredsedovia súdov druhého stupňa.
Predseda senátu ŠS a sudca ŠS, ktorý rozhoduje ako samosudca, majú rovnaký funkčný príplatok za vyššiu sudcovskú funkciu ako predsedovia senátov a sudcovia rozhodujúci ako samosudcovia na súde druhého stupňa. Len sudcovia ŠS a sudcovia NS SR, ktorí rozhodujú o opravných prostriedkoch voči rozhodnutiam ŠS majú nárok na mesačný funkčný príplatok za výkon funkcie vo výške šesťnásobku priemernej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR. Takýmto systémom odmeňovania sú podľa prokurátorky Generálnej prokuratúry SR sudcovia ŠS výrazným spôsobom neprimerane zvýhodňovaní oproti ostatným sudcom, a to pri porovnateľnom pracovnom zaťažení.
Podľa prokurátorky Kukanovej je zrejmé, že zákonné vymedzenie postavenia a pôsobnosti ŠS, ako aj postavenia a pôsobnosti jeho sudcov je nesystémové. Jeho "špeciálnosť" podľa nej je v tom, že má výlučnú pôsobnosť na konanie a rozhodovanie v prvom stupni o niektorých trestných činoch. Jeho sudcovia majú osobitný status, ktorý sa výrazne a nesystematicky vymyká z rámca statusu sudcov ostatných súdov.
Výkon sudcovskej funkcie na ŠS má dočasný charakter, pretože platnosť osvedčenia NBÚ má dočasnú platnosť. Súčasnou právnou úpravou podľa nej zákonodarca vytvoril dve kategórie sudcov - jednu predstavujú tí sudcovia, ktorým možno dôverovať, ale ktorých je možné z funkcie sudcu ŠS odvolať, ak dôveru výkonnej moci reprezentovanej NBÚ stratia. Druhú kategóriu tvoria ostatní sudcovia.