BRATISLAVA. Slovenské vysoké školy (VŠ), ktoré sa chcú zapojiť do najväčšieho spoločného výskumu Európskej únie na podporu znalostnej ekonomiky - 7. rámcového programu Európskej komisie, majú pri čerpaní projektov niekoľko vážnych problémov.
Počas dnešnej národnej konferencie Slovensko a európsky výskumný priestor v Bratislave na to upozornil rektor Slovenskej technickej univerzity a prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš.
"Slovenské VŠ stoja v súčasnosti pred veľkou výzvou, nie je to však vždy jednoduché," povedal TASR. Podľa neho na Slovensku chýbajú vysokým školám projektové tímy, ktoré by podporili riešiteľov, teda VŠ, pri písaní týchto projektov a takisto stále existujú v administratíve byrokratické bariéry.
Za oveľa vážnejší problém však Báleš označil to, že 7. rámcový program vyžaduje až 25-percentné spolufinancovanie, na ktoré slovenské VŠ nemajú peniaze a často musia odriecť účasť na projektoch. Pre TASR vysvetlil, že ide často o nemalé finančné prostriedky. "Keď nejaký projekt dosahuje okolo milióna eur, pre slovenské VŠ je to príliš veľa," konštatoval s tým, že v tejto oblasti napríklad veľmi jasne uvažujú v Českej republike.
Ministerstvo školstva SR už však podľa riaditeľa sekcie vedy a techniky Mikuláša Šupina pripravuje návrh, aby toto spolufinancovanie išlo zo štátneho rozpočtu. Báleš verí, že návrh prejde aj v parlamente.
Ďalším problémom je podľa rektora STU Báleša určité dofinancovávanie týchto projektov. "Pretože 15 percent je viazaných až po odovzdaní záverečnej správy tohto projektu. A potom je veľkým problémom tieto finančné prostriedky získať, ktoré boli už raz minuté na tento projekt," vysvetlil TASR. Vysoké školy preto navrhujú ministerstvu školstva, aby sa zriadil takzvaný rezervný fond, ktorý by tieto aktivity prefinancoval. "Tak by mohli byť získané finančné prostriedky vrátené do tohto fondu a fond by mohol pracovať a fungovať aj pre ďalšie obdobie," dodal rektor.
Niektoré verejné VŠ už svoje projektové tímy majú. Má ich napríklad Univerzita Komenského, bratislavská STU, Technická univerzita v Košiciach a v Žiline. Báleš si myslí, že práve tieto tímy sú veľmi potrebné. "Nielen pri písaní projektov a administrácii, ale riešili by aj ekonomické problémy či potrebné hlásenia do Bruselu," zakončil.
Cieľom konferencie Slovensko a európsky výskumný priestor je prezentovať skúsenosti členských krajín EÚ z účasti na európskych programoch výskumu a vývoja a diskutovať o bariérach slovenských organizácií v týchto programoch. Garantom podujatia je Ministerstvo školstva SR.
Konferencia je súčasťou piateho ročníka Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Jeho hlavnou témou je Slovensko a európsky výskumný priestor.