BRATISLAVA. Národná lotériová spoločnosť Tipos zatiaľ možno nezaplatí s pomocou štátu odškodné dve miliardy korún (približne 66 miliónov eur) firme českého podnikateľa Radovana Vítka po prehratom súdnom spore. Umožniť by to mal vládou dnes schválený návrh novely zákona, ktorá posilňuje právomoci generálneho prokurátora pri podávaní mimoriadneho dovolania voči verdiktu súdov.
Ak návrh schváli v piatok aj parlament a následne podpíše prezident, štát peniaze Vítkovi zatiaľ nevyplatí, povedal novinárom premiér Robert Fico. Peniaze by mal pritom uhradiť do nedele.
Predloha novely Občianskeho súdneho poriadku umožní okamžitý odklad vykonateľnosti verdiktu súdu, ak o to generálny prokurátor požiada. V podaní tiež nebude musieť hneď odôvodniť svoj návrh mimoriadneho dovolania, ktoré je mimoriadnym opravným prostriedkom voči rozhodnutiam súdov. Zákon by sa mal vzťahovať aj na verdikty vyhlásené pred schválením novely.
Vláda požiadala parlament, aby o norme rokoval v zrýchlenom konaní, to umožní jej definitívne schválenie už v piatok. Účinnosť by novela mala nadobudnúť po podpise prezidentom hneď po vyhlásení v Zbierke zákonov.
Tipos prehral dlhoročný súdny spor o využívanie know-how spoločnosti Športka v lete na Najvyššom súde. Pohľadávku Športky voči Tiposu odkúpil Vítek, s ktorým sa Tipos dohodol na vyplatení peňazí do konca tohto mesiaca. Súčasťou dohody bolo aj to, Vítek už nemá začínať ďalšie spory a Tipos môže ďalej prevádzkovať svoje hry.
Novela prešla do druhého čítania
Poslanci Národnej rady SR dnes po ostrej diskusii posunuli do druhého čítania návrh novely Občianskeho súdneho poriadku (OSP), ktorý má rozšíriť právomoci generálneho prokurátora. Parlament sa tak snaží oddialiť vyplatenie 1,907 miliardy Sk (63,30 milióna eur) českému podnikateľovi Radovanovi Vítekovi za prehratý spor štátneho Tiposu so spoločnosťou Športka o know-how na prevádzkovanie a organizovanie lotériových hier na Slovensku. Podľa rozsudku majú byť peniaze vyplatené do konca mesiaca.
Mikloš: Fico by mal vykopnúť Počiatka z vlády
Opozičná SDKÚ-DS dala premiérovi Robertovi Ficovi 24 hodín na to, aby prezidentovi dal návrh na odvolanie ministra financií Jána Počiatka. Ak výzve nevyhovie, SDKÚ-DS po dohode s opozičnými partnermi podá do parlamentu návrh na Počiatkovo odvolanie. "Je správne, že predseda vlády vykopáva gól z vlastnej brány, hoci sekundu pred dvanástou. Očakávame, že teraz vykopne aj pána Počiatka, ktorý tri mesiace potichu spoluorganizoval vyplatenie dvoch miliárd korún a celý týždeň tvrdil, že sa s tým nedá nič robiť,“ povedal na dnešnej tlačovej besede poslanec za SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Podľa neho minister so žltou kartou strelil dvojmiliardový gól do vlastnej brány, a preto by mal dostať červenú kartu.
Mikloš trvá na tom, že Počiatek v kauze Tiposu pochybil. Ministra obviňuje, že potichu pripravoval vyplatenie dvoch miliárd korún (66 387 838 €). Prekáža mu, že ministerstvo financií nepripravovalo vykonanie právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu, ale dohodu o urovnaní. Upozorňuje, že vláda našla riešenie, ako nevyplatiť peniaze, až vo chvíli, keď sa príde na podvod. "Vláda objaví svoje kompetencie až vtedy, keď sú jej členovia pristihnutí pri podvode,“ dodal Mikloš. SDKÚ-DS podľa neho podporí vládnu novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá má zabrániť vyplateniu dvoch miliárd českému podnikateľovi.
Odmietam premiérove obvinenia, že spochybňujem rozsudok Najvyššieho súdu SR v kauze Tipos, tvrdí Mikloš. Nepovažuje ho za správny, jeho právoplatnosť však nespochybňuje. Naďalej trvá na tom, že Počiatek mal využiť možnosť konkurzu, čo štát mohlo stáť oveľa menej peňazí. Myslí si, že ak by Tipos išiel do konkurzu, nebol by ovládaný českým podnikateľom Radovanom Vítkom, ale bol by v rukách správcu konkurznej podstaty. Podľa neho podávanie mimoriadneho dovolania sa osvedčilo v minulosti, keď štát nemusel platiť za Duckého zmeny, hoci senát Najvyššieho súdu rozhodol, že štát by ich mal preplatiť. Mikloš nechcel špekulovať, či vďaka novele je možné zvrátiť výsledok v kauze Tipos.
Počiatka si poslanci predvolali
Minister financií Ján Počiatek bude musieť prísť v piatok do Národnej rady SR a predložiť mimosúdnu dohodu medzi spoločnosťou Tipos a cyperskou spoločnosťou Lemikon Limited. Na základe procedurálneho návrhu Pavla Abrhana z KDH o tom dnes rozhodli poslanci parlamentu. Za návrh zahlasovalo 50 z 80 prítomných zákonodarcov.
O zmluvu Počiatka žiadal už v stredu Výbor NR SR pre financie, rozpočet a menu, ministerstvo financií ju však nepredložilo z dôvodu podľa rezortu zlej formulácie uznesenia výboru.
Poslanci aktuálne rokujú v rámci skráteného legislatívneho konania v prvom čítaní o novele Občianskeho súdneho poriadku, ktorou chcú dosiahnuť odklad vyplatenia takmer dvoch miliárd Sk (66,39 milióna eur) českému podnikateľovi Radovanovi Vítekovi za prehratý spor štátneho Tiposu so spoločnosťou Športka o know-how na prevádzkovanie a organizovanie lotériových hier na Slovensku.
Právnik: Je to účelová záležitosť
Za účelový označil dnes advokát českého realitného magnáta Radovana Vítka krok slovenskej vlády premiéra Roberta Fica, ktorá dnes narýchlo schválila novelu občianskeho súdneho poriadku. Ten chce urýchlene dať schváliť aj v Národnej rade SR, aby sa tak vyhla povinnosti zaplatiť za prehraný spor v kauze Tipos vyše 1,9 miliardy Sk.
"Je to účelová záležitosť," uviedol Vítkov advokát Tomáš Rybář exkluzívne pre TASR a nepriamo pripustil, že to môže predstavovať isté zdržanie, ale celkový výsledok sporu by to nemalo poznamenať.
O celej záležitosti sa právnik chce teraz poradiť so svojím klientom. Jeho obavy nevyvoláva ani to, že vládna novela slovenského občianskeho súdneho poriadku má byť retroaktívna a vzťahovať sa tak aj na rozhodnutia, ktoré nadobudli právoplatnosť pred účinnosťou navrhovanej právnej úpravy. Rybář sa pritom odvolal na tzv. predpis účinnej doby.
Počiatek: Kauza Tipos nás mohla stáť až 3,5 miliardy
Ak by Slovenská republika pustila firmu Tipos do konkurzu, mohla prísť až o 3,5 miliardy korún (116,17 milióna eur) a hry by boli na rok zastavené. Na dnešnej parlamentnej hodine otázok to povedal minister financií Ján Počiatek.
Ilustroval to na príklade hodnoty majetku Tiposu z minulého roka, keď dosahoval, vrátane 1,1 miliardy (36,5 milióna eur) na účtoch, celkovú hodnotu 1,5 miliardy (49,8 milióna eur). Ak by ho dal štát do konkurzu, o túto hodnotu by prišiel. Približne rok by trvalo, kým by sa podarilo vytvoriť novú spoločnosť, čo by podľa ministra mohlo stáť tiež miliardu (33,19 milióna eur) a o rovnakú sumu by štát prišiel tým, že by rok nemal zisk zo zastavených hier. "Plnenie rozsudku je 1,9 miliardy (63 miliónov eur)," pripomenul Počiatek, podľa ktorého malo ministerstvo reálne len jeden deň na to, aby prijalo rozhodnutie.
"V tejto kauze je nutné vrátiť sa niekoľko rokov dozadu, do momentu, keď akcionármi Športky boli športové zväzy," pripomenul Počiatek obdobie, keď sa vďaka exekúcii ministerstva financií vedeného Ivanom Miklošom stal majiteľom Športky za 21 miliónov Sk (697.072 eur) súkromník. Už v tej dobe existoval spor medzi Športkou a Tiposom a štát ho mohol vyriešiť v rámci exekúcie započítaním akcií.
Nestalo sa tak a aj v ďalších rokoch bolo možné vyriešiť spor za rádovo nižšiu sumu, než pohľadávka dosahuje dnes. "V roku 2004 bol vydaný prvý čiastočný rozsudok, ktorý hovoril o tom, že Tipos má zaplatiť Športke 109 miliónov (3.618.137 eur) plus úroky z omeškania," pripomenul Počiatek. Rozhodnutím Najvyššieho súdu v neprospech Tiposu sa podľa ministra stal rozsudok právoplatným a vykonateľným, na čo ministerstvo financií muselo reagovať.