Sielnica 28. apríla (TASR) - Spolupráca polície s mimovládnymi organizáciami pri potláčaní obchodu s ľuďmi bola hlavnou témou trojdňového medzinárodného seminára, ktorý sa dnes skončil v Sielnici pri Zvolene. Cieľom prvého podujatia svojho druhu na Slovensku bola výmena skúseností z tejto oblasti a nadviazanie užších kontaktov medzi zástupcami hostiteľskej krajiny a ich partnermi z Českej republiky, Rakúska, Nemecka a Holandska. Seminár zorganizovalo Prezídium PZ SR, Aliancia žien Slovenska ako mimovládna organizácia a slovenské zastúpenie nemeckej nadácie Friedrich Ebert Stiftung.
Jej predstaviteľ Michael Petráš pre TASR dnes uviedol, že vychádzajúc zo zahraničných skúseností chcú aj finančne podporiť vznik špecializovanej mimovládnej organizácie, ktorá by sa na Slovensku zaoberala problematikou obchodovania s ľuďmi, najmä so ženami. Pomôžu jej nadviazať kontakty s podobnými organizáciami v Nemecku, Českej republike a inde. Organizácia by robila prevenciu v oblasti obchodu s ľuďmi. V spolupráci so štátnymi i neštátnymi inštitúciami by informovala potenciálne obete, predovšetkým mladé dievčatá, najmä v regiónoch, kde je vysoká nezamestnanosť o tom, ako sa obchod s ľuďmi uskutočňuje. Podľa Petráša by sa nová organizácia starala aj o obete obchodovania s ľuďmi, ktoré sa vracajú na Slovensko, prípadne tranzitujú cez našu krajinu.
Na Slovensku zaznamenala polícia v minulom roku 16 trestných činov obchodovania so ženami, kým v roku 1999 to bolo 11 a rok predtým iba tri. Rovnako sa zvýšil i počet skutkov kupliarstva, ktorých vlani zaevidovali 11, kým v predchádzajúcich rokoch to bolo deväť, resp štyri. Po prvý raz v roku 2000 začala polícia stíhať dva skutky obchodovania s deťmi do pätnásť rokov.
Major Štefan Omasta z Úradu kriminálnej polície Prezídia PZ uviedol, že slovenská štatistika trestných skutkov v obchodovaní s ľuďmi, najmä so ženami nie je vysoká. Zahraničné skúsenosti však ukazujú, že v cudzine je veľa slovenských žien, ktoré gangy nútia vykonávať prostitúciu. Do zahraničia lákajú slovenské ženy pod zámienkou zamestnania ako čašníčky, barmanky, modelky, chyžné a iné. Tam im odoberú pasy a ženy sa stávajú "lacným tovarom" pre rôzne zábavné podniky.
Podujatie položilo základ trvalej spolupráce slovenskej polície a domácich mimovládnych organizácií pri potláčaní obchodu s ľuďmi. Podľa Petráša však predstavitelia jednotlivých zložiek zúčastnených štátov nadviazali i neformálne vzťahy, potrebné pri odhaľovaní tejto kriminálnej činnosti s medzinárodným rozmerom.