BRATISLAVA. Ak by sa finančná kríza podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva v odbore medicína drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu preniesla do hospodárskej, a dotkla by sa výraznejšie aj nezamestnanosti na Slovensku, zvýšili by sa aj recidívy u úspešne liečených pacientov.
U pacienta, ktorý sa lieči z drogovej závislosti a je zamestnaný či študuje, predpokladajú odborníci na liečbu vysokú pravdepodobnosť udržania abstinencie. "Ale v prípade, že je nezamestnaný, dochádza k recidívam," uviedol dnes na tlačovej besede riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Okruhlica.
Odborník ilustroval vzostup drogových závislostí s nárastom nezamestnaných v polovici deväťdesiatych rokov. "Potom paralelne, ako klesala nezamestnanosť a stúpala zamestnanosť, bol viditeľný aj pokles začínajúcich užívateľov drog," uviedol.
Podľa neho je podobná situácia aj v užívaní alkoholu. "Pitie z úniku" je typické hlavne pre tých, ktorí stratia zamestnanie. Ak nezačne abstinujúci človek do troch mesiacov po aktívnej liečbe pracovať, je ohrozený recidívou. Často však ide o nekvalifikovaných, pre ktorých je jedna z mála možností resocializácia.
"Ale my nemôžeme nikoho k tomu donútiť," uviedol Okruhlica. Na východnom Slovensku, hlavne u alkoholikov, pre ktorých ani nie sú také možnosti resocializácie, je to ešte zložitejšie. "Je tam vyššia nezamestnanosť, viac nekvalifikovanej sily, a potom sú tam časté recidívy," zhodnotil Okruhlica. Podľa neho človek, ktorý ostane po niekoľkomesačnej liečbe zo závislosti doma, bez aktívnej práce, sa veľmi rýchlo vracia k alkoholu.
"Je známe aj to, že u nezamestnaných dochádza k väčšiemu výskytu fajčenia," dodal. "Pravdepodobnosť užívania návykových látok - drog, alkoholu, tabaku je omnoho vyššia u socioekonomicky slabších skupinách," uviedol Okruhlica, podľa ktorého chudobní ľudia častejšie holdujú lacným, pre zdravie nebezpečnejším drogám.
"Lacné víno, riedidlá, toluén - to sú drogy chudobných. Zlé na tom je to, že to sú návykové látky, ktoré spôsobujú ťažké zdravotné poškodenie. Čím je kvalitnejší alkohol, tým je to riziko nižšie," skonštatoval. "Bolo by prospešné, aby sa ekonomická kríza dotkla Slovenska čo najmenej. Ak by aj mala nejaký dopad, tak aby bol čo najmenší z hľadiska nezamestnanosti," povedal Okruhlica.