BRATISLAVA. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v sobotu pred obedom výstrahu prvého stupňa, ktorá platila do 16.00 h. Popoludní ústav zmenil výstrahu, podľa ktorej už poľadovica nie je hrozbou pre Slovensko.
Napriek tomu až pri 17 dopravných nehodách, zapríčinených v prevažnej miere poľadovicou v sobotu zasahovali hasiči v banskobystrickom kraji. Našťastie sa pri nich nikto vážnejšie nezranil.
"Najviac nehôd, pri ktorých vodiči doplatili na klzký stav vozoviek nám hlásili v okresoch Rimavská Sobota a Krupina," povedal TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici Ľuboš Virguľa. "Autá po kolíziách často skončili na streche," dodal.
Pri nehodách sa niekoľko osôb ľahko zranilo. Podľa dispečera vodiči aj napriek upozorneniam hydrometeorológov na poľadovicu neprispôsobujú jazdu stavu a povrchu vozovky, čoho výsledkom sú vozidlá končiace mimo cesty.
V oblastiach západného Slovenska varovali meteorológovia pred vetrom, ktorý by mal miestami v nárazoch dosahovať rýchlosť 15 až 20 metrov za sekundu. Vietor rovnakej rýchlosti bude fúkať aj na horách na severe krajiny. "Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," uvádza SHMÚ. Výstraha prvého stupňa platí do nedeľňajšieho poludnia.
Pri ceste na hory či za lyžovačkou radí odborník pribaliť si do kufra aj snehové reťaze, metličku na sneh, škrabku na ľad, ako aj rozmrazovač zámkov a náhradnú nemrznúcu zmes do ostrekovačov. Samozrejme, treba mať aj zimné pneumatiky, ktoré majú hlbší dezén a sú vyrobené z materiálu prispôsobeného na teploty pod sedem stupňov Celzia, uviedol pre TASR automechanik Lukáš Sajan.
Používanie reťazí je na Slovensku povolené iba na cestách pokrytých snehom a ľadom, napríklad na vysokohorských priechodoch môže byť ich použitie prikázané dopravnou značkou. Oceľové hroty sú v SR zakázané, informuje webová stránka Slovenského autoturist klubu.
Polícia upozorňuje, že nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré sú charakteristické pre toto ročné obdobie, a náhle poveternostné zmeny sa prejavujú aj vo zvýšenom náraste dopravných nehôd s vážnymi následkami. K vážnym dopravným nehodám dochádza najmä z príčiny neprimeranej rýchlosti jazdy, respektíve neprispôsobenia rýchlosti jazdy zmeneným poveternostným podmienkam. Dopravné nehody sa často stávajú za zníženej viditeľnosti, a preto by chodci nemali zabúdať na reflexné prvky na oblečení.
Donovaly sú pre husté sneženie uzatvorené pre kamióny
Horský priechod Donovaly je z dôvodu hustého sneženia pre nákladnú dopravu nad 10 m dĺžky uzatvorený. TASR to povedal dispečer Slovenskej správy ciest (SSC) v Banskej Bystrici Dušan Škubák.
"Ostatné priechody sú zjazdné pre všetky druhy dopravy," uviedol. Bezproblémovému prejazdu horských prechodov Donovaly, Šturec, Četrovica, Pusté Pole a Vernár napomáha v súčasnosti 20 odhŕňačov a posypových mechanizmov.
Podľa informácií, zverejnených na webovej stránke SSC sú momentálne všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na Slovensku zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Zjazdné, vlhké až mokré sú tiež vozovky ciest I., II. a III. triedy. Vo vyšších polohách stredného a východného Slovenska sú cesty pokryté vrstvou čerstvého, až utlačeného, miestami zľadovateného snehu v hrúbke do piatich centimetrov.
Horské priechody Donovaly, Šturec, Huty, Dobšiná, Jasná, Čertovica, Hnilec, Hriňová, Látky a Vernár sú pokryté vrstvou čerstvého až utlačeného snehu v hrúbke do 3 cm, ostatné horské priechody majú povrch vozoviek prevažne vlhký až mokrý.