SME

Kubiš: Slovensko zatiaľ nepodpíše Dohovor o kazetovej munícii

Slovensko sa zatiaľ nepridá k signatárom nového medzinárodného Dohovoru o kazetovej munícii (DKM), ktorý bude otvorený ...

BRATISALVA. Slovensko sa zatiaľ nepridá k signatárom nového medzinárodného Dohovoru o kazetovej munícii (DKM), ktorý bude otvorený na podpis 2. a 3.decembra v nórskom Oslo. Platnosť nadobudne po uplynutí šiestich mesiacov od jeho ratifikácie tridsiatimi štátmi.

Ako po nedávnom rokovaní vlády povedal minister zahraničných vecí Ján Kubiš, slovenská armáda v budúcnosti zo svojej výzbroje vyradí kazetovú muníciu zastaraného typu. "Zdieľame východiská, že nehumánne typy munície, ktoré spôsobujú závažné škody a ohrozujú civilné obyvateľstvo, by nemali mať miesto v arzenáloch, ale musíme ísť postupnými krokmi," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že z arzenálu armád treba odstrániť muníciu, ktorej časti po zhodení alebo vystrelení nevybuchnú. "Nejde nám o vylúčenie najmodernejších zbraní, ktorých zvyšné časti sa po zasiahnutí vojenského cieľa deštruujú," vysvetlil slovenský šéf diplomacie s tým, že to SR považuje za možné východisko. Ide v podstate o bomby, ktoré budú presnejšie pri zasahovaní cieľa a budú obsahovať technológiu automatického zničenia.

Kubiš pripomenul, že v prípade pristúpenia k podpisu dohovoru je ešte potrebná analýza, keďže SR vlastní určité typy predmetnej munície. "Razantný rez by znamenal obrovské výdavky a do určitej miery aj zneschopnenie našich ozbrojených síl a zníženie interoperability s inými ozbrojenými silami," podčiarkol.

SkryťVypnúť reklamu

DKM prijalo vyše 100 krajín počas diplomatickej konferencie v Dubline 19. až 30. mája tohto roka. Zakazuje použitie, vývoj, výrobu, získavanie, skladovanie, držbu a transfer kazetovej munície (KM) ako zbrane spôsobujúcej neakceptovateľné utrpenie civilného obyvateľstva. Iné konvenčné zbraňové systémy tohto druhu, avšak technicky podstatne sofistikovanejšieho charakteru, boli z tejto definície vyňaté. Zmluvné strany sú povinné počas osemročného obdobia od nadobudnutia platnosti dohovoru ju zničiť s možnosťou predĺženia o dvakrát štyri roky. Rovnako sa požaduje, aby štáty odstránili pozostatky nevybuchnutej KM, ktoré zostali po konfliktoch.

V prípade ratifikácie dokumentu by to pre SR znamenalo zákaz použitia M26 a jej vyradenie z aktívnych zásob OS SR. Rovnako zákaz výroby, vývoja, transferu vrátane obchodovania s niektorými produktmi slovenského obranného priemyslu ako Agát, Munza-K, Komín odo dňa nadobudnutia platnosti dohovoru.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR už v minulosti upozornilo, že DKM nenapĺňa dôsledne mandát Osloského procesu, teda zákaz munície, ktorá spôsobuje neakceptovateľnú ujmu civilnému obyvateľstvu. "Kritériá rozdeľujúce KM na vyhovujúcu a nevyhovujúcu sú ovplyvnené v prospech záujmov obranného priemyslu schopného vyrábať technicky veľmi vyspelú muníciu. Podľa prijatého textu bude zakázaná takáto munícia používaná v minulosti, pričom sofistikovaná sa zákazu vyhla," konštatovalo MZV v správe, predloženej vláde. Doplnilo, že takáto charakteristika bude v dohľadnom čase negatívne vplývať na pripojenie sa dôležitých krajín akými sú USA, Rusko, Čína, India, Izrael či Pakistan k dokumentu. "Vo vzťahu k obetiam KM tak účinnosť nového dohovoru zostane minimálne na istý čas otázna," poznamenalo ministerstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Kazetové bomby obsahujú niekoľko desiatok až stoviek malých bômb. Zhadzujú sa z lietadiel, alebo sa vystreľujú delostreleckými zbraňami a raketami. Väčšinou sa používajú na zasiahnutie viacerých cieľov naraz - často až niekoľko desiatok tisíc bômb na pomerne malom území. Ich časti nemusia vybuchnúť aj niekoľko rokov. Použité boli napríklad v konfliktoch v Iraku, Afganistane, Vietname, na Balkáne či v južnom Libanone.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 763
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 264
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 161
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 023
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 837
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 462
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 475
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu