BRATISALVA. Slovensko sa zatiaľ nepridá k signatárom nového medzinárodného Dohovoru o kazetovej munícii (DKM), ktorý bude otvorený na podpis 2. a 3.decembra v nórskom Oslo. Platnosť nadobudne po uplynutí šiestich mesiacov od jeho ratifikácie tridsiatimi štátmi.
Ako po nedávnom rokovaní vlády povedal minister zahraničných vecí Ján Kubiš, slovenská armáda v budúcnosti zo svojej výzbroje vyradí kazetovú muníciu zastaraného typu. "Zdieľame východiská, že nehumánne typy munície, ktoré spôsobujú závažné škody a ohrozujú civilné obyvateľstvo, by nemali mať miesto v arzenáloch, ale musíme ísť postupnými krokmi," zdôraznil.
Dodal, že z arzenálu armád treba odstrániť muníciu, ktorej časti po zhodení alebo vystrelení nevybuchnú. "Nejde nám o vylúčenie najmodernejších zbraní, ktorých zvyšné časti sa po zasiahnutí vojenského cieľa deštruujú," vysvetlil slovenský šéf diplomacie s tým, že to SR považuje za možné východisko. Ide v podstate o bomby, ktoré budú presnejšie pri zasahovaní cieľa a budú obsahovať technológiu automatického zničenia.
Kubiš pripomenul, že v prípade pristúpenia k podpisu dohovoru je ešte potrebná analýza, keďže SR vlastní určité typy predmetnej munície. "Razantný rez by znamenal obrovské výdavky a do určitej miery aj zneschopnenie našich ozbrojených síl a zníženie interoperability s inými ozbrojenými silami," podčiarkol.
DKM prijalo vyše 100 krajín počas diplomatickej konferencie v Dubline 19. až 30. mája tohto roka. Zakazuje použitie, vývoj, výrobu, získavanie, skladovanie, držbu a transfer kazetovej munície (KM) ako zbrane spôsobujúcej neakceptovateľné utrpenie civilného obyvateľstva. Iné konvenčné zbraňové systémy tohto druhu, avšak technicky podstatne sofistikovanejšieho charakteru, boli z tejto definície vyňaté. Zmluvné strany sú povinné počas osemročného obdobia od nadobudnutia platnosti dohovoru ju zničiť s možnosťou predĺženia o dvakrát štyri roky. Rovnako sa požaduje, aby štáty odstránili pozostatky nevybuchnutej KM, ktoré zostali po konfliktoch.
V prípade ratifikácie dokumentu by to pre SR znamenalo zákaz použitia M26 a jej vyradenie z aktívnych zásob OS SR. Rovnako zákaz výroby, vývoja, transferu vrátane obchodovania s niektorými produktmi slovenského obranného priemyslu ako Agát, Munza-K, Komín odo dňa nadobudnutia platnosti dohovoru.
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR už v minulosti upozornilo, že DKM nenapĺňa dôsledne mandát Osloského procesu, teda zákaz munície, ktorá spôsobuje neakceptovateľnú ujmu civilnému obyvateľstvu. "Kritériá rozdeľujúce KM na vyhovujúcu a nevyhovujúcu sú ovplyvnené v prospech záujmov obranného priemyslu schopného vyrábať technicky veľmi vyspelú muníciu. Podľa prijatého textu bude zakázaná takáto munícia používaná v minulosti, pričom sofistikovaná sa zákazu vyhla," konštatovalo MZV v správe, predloženej vláde. Doplnilo, že takáto charakteristika bude v dohľadnom čase negatívne vplývať na pripojenie sa dôležitých krajín akými sú USA, Rusko, Čína, India, Izrael či Pakistan k dokumentu. "Vo vzťahu k obetiam KM tak účinnosť nového dohovoru zostane minimálne na istý čas otázna," poznamenalo ministerstvo.
Kazetové bomby obsahujú niekoľko desiatok až stoviek malých bômb. Zhadzujú sa z lietadiel, alebo sa vystreľujú delostreleckými zbraňami a raketami. Väčšinou sa používajú na zasiahnutie viacerých cieľov naraz - často až niekoľko desiatok tisíc bômb na pomerne malom území. Ich časti nemusia vybuchnúť aj niekoľko rokov. Použité boli napríklad v konfliktoch v Iraku, Afganistane, Vietname, na Balkáne či v južnom Libanone.