BRATISLAVA. Generálnemu tajomníkovi Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomirovi Molitorisovi nedovolili historici poľského Inštitútu pamäti národa (IPN) vystúpiť na utorkovej konferencii venovanej poľsko-slovenským vzťahom v rokoch 1938 - 1948 v poľskom Nowom Targu. Molitoris agentúre SITA povedal, že na konferenciu ho pozval Generálny konzulát SR v Krakove. Plánoval na nej prezentovať referát Postoj Józefa Kuraśa „Ognia“ k slovenskej menšine bývajúcej na Spiši a Orave. Podľa Molitorisa je Kuraś z Waksmundu zodpovedný za smrť stoviek ľudí poľskej, slovenskej, židovskej a rusínskej národnosti v rokoch 1945 - 1947. Z konferencie okrem toho vylúčili aj médiá a verejnosť.
Kuraś bol dôstojníkom poľskej armády, ktorý počas okupácie Poľska bojoval proti fašistom. Potom, ako mu Nemci vyvraždili rodinu, proti nim začal bojovať ako veliteľ partizánskej skupiny Blyskavica pod prezývkou Ognia. Po vojne sa stal odporcom režimu. S partizánmi operoval v podtatranských lesoch, prepadával obydlia slovenských rodín, ktoré pri novom územnom usporiadaní pripadli Poľsku. Údajne lúpil a vraždil aj na Orave a Spiši. Rok po skončení vojny ho Poliaci odsúdili na smrť a stal sa hľadanou osobu. Zomrel vo februári 1947 v nemocnici na následky ťažkých zranení.
V auguste 2006 tejto kontroverznej osobe odhalil prezident Lech Kaczynski v Zakopanom pamätník. Pôvodne mal stáť v Novom Targu, no vedenie mesta ho odmietlo. Podľa stránky IPN existuje aj ďalšia pamätná tabuľa Józefa Kuraśa. Umiestnená má byť v kostole sv. Terézie v Rabke. V máji tohto roka usporiadali priaznivci Kuraśa odbornú konferenciu, na ktorej glorifikovali jeho osobu, čo pobúrilo slovenskú menšinu žijúcu v Poľsku.