BRATISLAVA. Medzi laicky nazývané civilizačné choroby sa zaraďujú aj úrazy, za ktoré sa považujú aj samovraždy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa po ochoreniach srdca a ciev, a rakovine dostávajú na tretie miesto v príčinách úmrtnosti práve úrazy.
U detí sú úrazy na prvom mieste. Podľa údajov Štatistického úradu SR na úrazy, otravy, dopravné nehody a v dôsledku samovrážd zahynulo na Slovensku v roku 2007 takmer 3000 ľudí.
O život sa v minulom roku dobrovoľne pripravilo 505 Slovákov. Najčastejším spôsobom samovraždy bolo obesenie a udusenie, ktoré si pre odchod zo sveta zvolilo 327 ľudí.
Samovrahovia tiež skákali z výšky (38 úmrtí), úmyselne sa topili (7 úmrtí) alebo sa porezali ostrým predmetom (19 úmrtí). Ďalších 13 osôb skočilo alebo si ľahlo pred auto či vlak. Traja sa úmyselne sebapoškodili havarovaním s motorovým vozidlom. Takmer 60 ľudí si vzalo život zastrelením.
Dopravné nehody stáli vlani život 296 chodcov, pričom najčastejšie ľudia zahynuli pod kolesami automobilu alebo na následky zranení v nemocnici. Na cestách umierali aj vodiči alebo ich spolujazdci v automobiloch, v roku 2007 takto zahynulo 287 ľudí.
Ďalších takmer sto životov si vyžiadali ostatné nehody motorových a nemotorových vozidiel. Strety bicyklistov s automobilmi priniesli 60 obetí, ostatné nehody cyklistov ďalších 23 mŕtvych. Nehody pripravili o život aj 60 motorkárov, aj tí najčastejšie zahynuli pod kolesami automobilov.
Slováci umierali aj v dôsledku pádov, ktoré neprežilo 428 osôb. Ľudia často padali zo schodov, lešení, rebríkov alebo zo stavieb. Tri životy si vyžiadali pády zo stoličky, ďalšie dve osoby zahynuli po páde z postele. Pokĺznutie, či podvrtnutie stálo život 17 ľudí. Tragicky sa skončili aj štyri pády zo stromu a tri z brala.
Čierne kroniky napĺňali aj prípady utopenia, pri ktorých zahynulo 151 ľudí. Najviac, až 130 osôb, sa utopilo v prírodných vodách, ďalších desať ľudí zahynulo vo vani a dve osoby v plaveckom bazéne. Spolu 134 žien a mužov sa udusilo, najčastejšie vdýchli zvratky alebo im dýchacie cesty zapchala potrava. Jedenásť obetí priniesli strety s elektrickými vedeniami, elektrický prúd si v minulom roku vyžiadal ešte ďalších 14 životov.
Náhodná otrava a priotrávenie sa do štatistík zapísala 152 obeťami, až 117 osôb zomrelo v dôsledku otravy alkoholom. Na otravu a priotrávenie umrelo aj 43 ľudí, najčastejšie dochádzalo k otravám liekmi, plynom, či výparmi. Tragické bilancie napĺňal aj chlad, ktorý zabil 164 osôb. Naopak štyri osoby zahynuli v dôsledku vysokej horúčavy. Jednu obeť si vyžiadal aj úder blesku, ďalší človek zahynul po pichnutí bodavým hmyzom.