SME

Chrípka pacientov netrápi, ambulancie sa však pomaly plnia

Každoročná vlna chrípky s prejavmi ako vysoká teplota, zimnica či bolesti kĺbov zatiaľ Slovensko nezasiahla.

BRATISLAVA. Výskyt ochorení, ktoré sú chrípke podobné, sa však pomaly zvyšuje. Vyplynulo to z informácií Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) a ankety ČTK medzi lekármi.

"V Slovenskej republike nebol ešte izolovaný vírus chrípky," uviedla hovorkyňa ÚVZ Lenka Šramková. Vlani špecialisti prvýkrát izolovali vírus už koncom októbra.

Na rozdiel od chrípky však pribúdajú pacienti s ochoreniami, ktoré majú podobné prejavy. V tomto týždni úrad zaznamenal 5491 prípadov, čo je takmer o 20 percent viac než v týždni predchádzajúcom. V prepočte na 100.000 obyvateľov tak ochorelo 194 ľudí. Napríklad vo februári, ktorý patrí medzi mesiace s najvyššou chorobnosťou, bolo v prepočte na 100.000 obyvateľov chorých na chrípku a jej podobné ochorenia 367 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia sa zatiaľ podľa oslovených lekárov z normálu nevymyká. "Pomaly to pribúda, ale zatiaľ je to približne rovnaké ako v minulých rokoch," priblížil praktický lekár Rudolf Citarjak zo Sniny. "Je prirodzené, že po lete sa v jesenných mesiacoch výskyt týchto ochorení zvyšuje," poznamenala bratislavská lekára Jana Oravcová. Podobne reagovala aj detská lekárka z Nových Zámkov Ružena Pitoňáková. "Chorých pribúda, ale nie je to nič výnimočné," poznamenala.

Zdravotníci každoročne odporúčajú, aby sa obyvatelia nechali proti chrípke zaočkovať. V minulých rokoch však zaočkovanosť na Slovensku zaostávala za využívaním vakcín v iných európskych krajinách. Napríklad v Británii využíva protichrípkovú vakcínu viac ako štvrtina populácie, spomedzi obyvateľov Slovenska sa vlani nechalo zaočkovať asi 12,7 percenta ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 75 443
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 334
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 017
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 209
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 194
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 159
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 228
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Thomas Müller.

V 122. epizóde podcastu Spoza piva sa venujeme viacerým témam vrátane našej ligy či Bayernu Mníchov.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová po slalome vo Flachau 2023.

Mikaela Shiffrinová zverejnila rozhovor s Petrou Vlhovou.


Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

V tejto sezóne za áčko nastúpil aj Marek Hamšík.


SkryťZatvoriť reklamu